Teraz jest 28 mar 2024, 11:42




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: NATURA 2000
PostNapisane: 07 lis 2006, 20:06 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
Mam nadzieje, że ktoś z Was orjentuje sie w temacie wprowadzania ochrony siedlisk w Polsce programem NATURA 2000, jesli nie to radzę zapoznać sie z tym tematem. Nie jest to takie różowej jak anglicy nam to chcą wcisnąc:)) Otóż własnie odbywają sie warsztaty, w których biorą udział osoby, mające wpływ na małopolskie siedliska. Znalazłam się tam ponieważ na "tapecie" jest Pustynia Błędowska. Prosze mi wierzyć, że szlak mnie trafia jak niektórych słucham. OSoby które mają chronić srodowisko blokują możliwości prawnego zachowania niektórych ekosystemów. Teraz dopiero, widze jak jednostronne decyzje wydawane sa na szczeblu administracyjnym. Po dwóch dniach mam wrażenie że chcą aby w całej Polsce były tylko rośliny i zwierzęta a ludzie to niech na księzyc sie wynoszą no a Turystyka na Jurze jest bee. Jutro ostatni dzień pierwszych warsztatów potem (styczeń 2007) przeniosimy sie w Pieniny. Na szczęście nasze wypociny nie będą miały podstawy prawnej ale bedą brane pod uwagę przy zatwierdzaniu wprowadzania NATURY 2000 na tereny małopolski. A najgorsze jest to, że nie wykazano negatywnego wpływu, wciąż przesywających sie na północ korytarzy kopalni olkuskich, na środowiśko hydrologiczne.... a niedługa pewnie będzie odkrywkowa....:((


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 07 lis 2006, 20:18 
to jak w końcu
czy

'OSoby które mają chronić srodowisko blokują możliwości prawnego zachowania niektórych ekosystemów'

czy

'mam wrażenie że chcą aby w całej Polsce były tylko rośliny i zwierzęta a ludzie to niech na księzyc sie wynoszą no a Turystyka na Jurze jest bee'


i jeszcze się spytam - czy kopalnie rudy bedą odkrywkowe ? jak daleko zaszły kopalnie na północ ?


Gora
  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 07 lis 2006, 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
to ja byłem :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 07 lis 2006, 22:04 
kolego Robercie
ludzie którzy uczestniczą w tego typu spotkaniach maja ogromna wiedzę naprawde skarbnica wiedzy ale niestety niektórzy z nich (nie wszyscy!) uznaja tylko i wyłącznie swoje ideologie i kiedy ktoś chce również chronic przyrode tylko innymi metodami jest to natychmiast blokowane


Gora
  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 07 lis 2006, 22:14 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
dodam jeszcze, że z nieoficjalnych źródeł wiem, że korytarze kopalni podchodzą pod osiedle w Kluczach nie znam dokładnie oficjalnych układów korytarzy ale jakoś nie chce mi sie wierzyć że ta eksploatacja nie wpływa na poziom wód głębinowych


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 06:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
Jakoś to inaczej wygląda teraz, w moim pojęciu lepiej. Magda, przypomnij sobie jak wyglądała Przemsza 10-15lat temu? Prawie jej nie było, z powodu kopalni Pomorzany, która odwadniała chodniki w rejonie Klucz. Ile wody było w stawach Zielonym i Czerwonym? A zapadliska? Na pewno znasz, są zaraz za osiedlem. Nowe jakoś się nie tworzą. A przypomnij sobie, jak na Hutkach (zaraz przy trasie obok wiaduktu) zapadło się gospodarzowi pole, wychodzi rano z chałupy a tu nie ma.... Drzewa się schowały, dwa tygodnie chyba zasypywali tą dziurę.

Obecnie nie zauważam tego rodzaju wpływu kopalni, która ma się ku schyłkowi. Natomiast martwię się tą kopalnią odkrywkową, która gdzieś tam w rejonie Myszkowa ma podobno powstać. I te wiercenia kilka lat temu, też chyba nie były z robione z nudów.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 08:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
w Myszkowie kopalni odkrywkowej nie będzie z prostej przyczyny - ruda leży na głębokości do tysiąca metrów i jest przykryta pokładami wodnośnymi, jedyne co można zbudować to kopalnia głębinowa a to już konkretna kasa i wątpię by ktoś zainwestował


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 11:40 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Oczywiście Robert ma rację - złoża w okolicach Zawiercia/Myszkowa są wybitnie głębinowe i nie ma szans na eksploatację odkrywkową (choć w naszym kraju różne rzeczy się zdarzają :lol: )

Natomiast ochrona środowiska - nie można popadać w skrajności - prawie zawsze można wypracować kompromis trzeba tylko (choć zazwyczaj AŻ) dobrej woli każdej ze stron.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 14:20 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
Marku masz racje ale teraz jest inna technologia a zanikanie wody w dolinie Białej i Białej Przemszy spowodowane jest nie tylko tworzacymi sie lejami krasowymi ale pewnie tez działalnoscia kopalni. A co do odkrywkowej to osobiście słyszałam od dyrekcji ZGH że przymierzaja sie do kopalni odkrywkowej na Rudnicy. Oczywiscie to sa tylko plany i nie zostało powiedziane ze bedzie ale po co w takim razie robiono odwierty nad zielonym. Złoża znajduja sie na głebokości 400 m (dolny spąg).Eksploatacja obecnych złóż kopalni przewidziana jest do 2013 roku.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 16:39 
Byłem na tym spotkaniu (do końca) i mam inne wrażenie niż przedstawicielka "Polskiej Sahary". Albo nie zrozumiała o czym była dyskusja, albo jest tak zaślepiona chęcią robienia kasy na przyrodzie (i jej kosztem). Co więcej odebralem wrażenie, a niestety wypowiedź na ty forum mnie w tym utwierdziła, ze ta organizacja mówi różne rzeczy w zależnosci od tego z kim rozmawia, a jeszcze co innego robi.
Co do zarzutów, ze nie wykazano jakiegoś zagrożenia na spotkaniu - trzeba było ponieść tą kwestię.
Pozyskiwania złóż nie bedzie bo jest to ewidentnie niezgodne z przepisami. Przedstawiciele ZGH powiedzieli co chcieli powiedzieć i to ich prawo. Nie bylo burzliwej dyskusji, bo nie bylo o czym rozmawiać i myśle że oni doskonale zdają sobie z tego sprawę.


Gora
  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 18:52 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
po pierwsze wydaje mi sie ze jeżeli sie kogoś atakuje to nalezałoby sie przedstawić Jestesmy młodym stowarzyszeniem i nadal sie uczymy, tego nie ukrywam, natomiast "miły" gościu najłatwiej jest na kogos narzekać a nic nie robić samemu. Niestety ja i nie tylko ja odnisłam własnie takie wrażenie i mam do tego prawo i przekonałam sie, jak raczyłes napisać ,nie było wiele rozmów na forum całej grupy bo tak jak ZGH mówi to co musi, natomiast tzw rozmow w kuluarach wskazywały na coś innego. Stanowisko Polskie Sahary jest jedno najważniejsze - promocja pustyni a jesli przy tym mozna zarobić przy tak wysokom bezrobociu to dlaczego nie (wcale nie kosztem srodowiska) i prosze mi nie mówić ze Ty szanowny gościu nie lubisz zarabiac. Chetnie z Toba podyskutuję na te tematy i na zarzuty stawiane pod adresem stowarzyszenia. Prosze o konkrety


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 19:44 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
chciałam jeszcze dodać że jakbym widziała w pustyni tylko i wyłacznie pieniądze i jak to powiedział nasz gosc chce tylko zarabiać to nie zakładałabym stowarzyszenia a nie wiem czy wiesz na czym polega organizacja pozarzadowa tego typu... na niej nie zarabiaja ani jego członkowie ani zarząd !!! poświęcamy swój czas aby zrobić cos dla zaktywowania tutejszej ludności a temu ma służyc miedzy innymi promocja tej perełki


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 19:51 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Przepraszam. Komputer powinien automatycznie mnie zalogować, ale tego nie zrobił a ja nie zwrocilem na to uwagi i zostałem zapisany jako "gość". Dla jasności sprawy jestem tym czlowiekiem (niski, w okularach) ktory na spotkaniu zdecydowanie wystepował przeciwko motocrosom.
To że nie podzielam pogladów Waszego stowarzyszenia nie znaczy że narzekam a nic nie robię. Działam od ponad 20 lat i wcale nie polega to jedynie na narzekaniu i krytykowaniu (próbka działań na stronie http://www.tnrop.most.org.pl).
Przyznam że się wkurzyłem na sformułowanie o tym, że niektórzy chca aby były tylko rosliny i zwierzęta a ludzie to niech sie wynosza na księżyc a turystyka jest bee. To ja proszę o konkret. Kto na spotkaniu zanegował turystyke na Pustyni Błędowskiej? Nie widziałem ani jednej takiej osoby.Sprzeciw dotyczył tylko "turystyki" motorowej. Wydawało mi sie że w tej kwestii doszlismy do porozumienia, ale sądząc z Twojego zarzutu to wyglada na to że zmieniliscie zdanie. Bo nie widziałem żadnego innego przykładu negowania turystyki na Pustyni. Nie jestem przeciwnikiem zarabiania na Pustyni, czy turystyce. Chodzi jedynie o to aby było to robione w sposób jak najmniej zagrażający przyrodzie i aby zarabianie pieniędzy nie mialo prymatu nad ochroną przyrody. Nawet śmieszny (żeby nie powiedzić dobitniej) pomysł wielbłądów na Pustyni nie budzi mojego sprzeciwu. Jak ktoś chce sobie hodować wielbłądy i jeździć na nich po szlaku konnym to jego sprawa, bo nie stanowi to zagrożenia (no chyba że ktoś padnie na atak śmiechu)
Jeszcze raz podkreślam. Nikt na spotkaniu nie występował przeciwko turystyce na Pustyni (poza motocrosami). Jeżeli twierdzisz innaczej to proszę o konkret


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 20:11 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 22:51
Posty: 34
Lokalizacja: Klucze
Nie wiem czy zauważyłes że na forum loguję sie zupełnie prywatnie a nie jako stowarzyszenie, wiec opinie które wyrażam sa jak najbardziej prywatne. Co do stowarzyszenia to nasza organizacja jest między młotem a kowadłem. Zawsze podkreślamy że chcemy aby tutejsza ludnośc mogła zarabiac na turystyce bo tutaj innej alternatywy nie widze, natomiast nie chcemy tego robić wbrew przyrodzie. Jak wiesz jestem przewodnikiem i mnie równiez denerwuje jak ludzie niszcza nasze siedliska. Próbujemy wiec pogodzić jedno z drugim. Miałam dziś dla Ciebie własnie bardzo ciekawy tekst nawiązując do naszej rozmowy akurat dotyczacej crossów ale problem dotyczy też innych rzeczy. Zapraszam Cie do przeczytania tego tekstu http://www.jura.art.pl/pl/fusion/upload ... php?id=459


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: NATURA 2000
PostNapisane: 08 lis 2006, 20:16 
Ja myślę, że należałoby zapytać ,jaką pustynię chcemy mieć ?
Czy ma to być piach od Chechła aż po Bukowno ?
Czy mamy w imię ochrony doprowadzić do całkowitego zarośnięcia ?
Czy przeznaczyć ją na całkowitą komercję i wpuścić tam wszystko co ma silnik i warczy ?
A może podzielić ją na sektory i niech każdy miłośnik wszelakich form wypoczynku ma coś dla siebie ?

Myślę ,że trzeba poświęcić pustynię, aby skanalizować sprzęt mechaniczny. Niestety pustynia nie wystarczy, bo nikt z Częstochowy nie będzie jechał motorem do Klucz, żeby sobie poszaleć. Przy każdym większym mieście powinno być miejsce dla "silnikowców"
Dopóki nie wyznaczy się takich miejsc to wciąż będziemy kląć na krosowców na szlakach pieszych.


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:42


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL