Teraz jest 05 maja 2024, 13:46




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 mar 2011, 19:45 

Dołączył(a): 03 gru 2010, 20:41
Posty: 4
Na początek jako, że jestem świeżakiem na forum chciałem się przywitać - cześć! :)
Temat wątku po części nakreśla sprawę. Pisze pracę magisterską o temacie: "Dolina Białej Przemszy, jako oś strefy geoturystycznej". W związku z tym, szukam ciekawych obiektów przyrody nieożywionej lub reliktów górnictwa w obrębię mniej więcej 10 km od ww. rzeki (10 km to już taka górna granica). Na chwilę obecną wiem, że chcę pisać o skałce trawertynowej w Laskach, Pustyni Błędowskiej, Czubatce i daw. kopalni Rudnica (Klucze), rezerwacie Pazurek - te wymienione obiekty już odwiedziłem. Poza tym wyszperałem informację o interesującym źródle Tarnówki, o kamieniołomie w Bogucinie, o Grodzisku Pańskim w Dolinie Wodącej czy daw. piaskowni Kaliś.
I tu pojawia się prośba do szanownych forumowiczów, może jesteście w stanie podrzucić jeszcze jakieś pomysły? Ja jestem z Będzina, więc bazuje na informacjach jakie gdzieś znajdę, a wy możecie coś dodać z własnego doświadczenia :) Interesują mnie obiekty ciekawe od strony geologicznej (w końcu mój wydział to Wydział Górnictwa i Geologii), relikty górnictwa (np. Rudnica) czy inne obiekty przyrody nieożywionej.
Inna sprawa, czy ktoś słyszał o Piaskowni Kaliś w gminie Wolbrom? Nie pamiętam gdzie znalazłem taki obiekt, ale w google nic na ten temat nie mogę wyszukać. Oto posiadane przeze mnie info:
Cytuj:
Piaskownia Kaliś - Eksploatowano tu dolnokredowe piaski glaukonitowe z przewarstwieniami piaskowców. Odsłonięcia tego typu osadów są rzadkie w regionie. Występują tu dolnokredowe, rdzawo-zielonkawe piaski glaukonitowe z przewarstwieniami piaskowców i piaskowców kwarcytowych. Piaskowce te wietrzejąc często przybierają postać zsylifikowanych konkrecji. Lokalnie można spotkać konkrecje fosforytowe.

Będę wdzięczny za każdą informację, podpowiedź, radę i jakąkolwiek pomoc :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 20:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9167
Lokalizacja: Włodowice
Witaj,

na Twoim miejscu najpierw bym sprecyzował obszar zainteresowania - nie mniej więcej tylko bierzesz mapę i kreślisz granice. Kwestia jakie kryterium graniczne przyjmiesz?
Obiektów które są ciekawe pod kontem geoturystyki na tym było nie było granicznym obszarze jest multum, za ogólnie:
- tektonika podłoża,
- kuesta i jej wyspowe pozostałości na zachód od obecnego progu,
- zróżnicowanie podłoża geologicznego i jego następstwa wzdłuż biegu rzeki,
- kamieniołomy i inne wyrobiska (cały przekrój od dewonu po dolną kredę) + stanowiska paleontologiczne,
- źródła + obszary podmokłe (geneza i zróźnicowanie),
- powierzchniowe i podziemne formy krasowe,

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 20:31 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Ja ze swojej strony chciałabym Ci polecić niezwykle ciekawą pozycję, być może ją nawet posiadasz czyli "Kraina Białej Przemszy - Przyroda i Człowiek" pod redakcją A. Czyloka, J. Niewdany, A. Tyca.

Co do miejsc-obiektów to na pewno dorzuciłabym:

- kamieniołom Stare Gliny - miejsce gdzie odsłaniają się najstarsze skały w całym dorzeczu Białej Przemszy - dolomity dewońskie.

- projektowany rezerwat Stołowa Góra z wyrobiskami po eksploatacji wapienia, przebiega tam ścieżka dydaktyczna


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 22:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Piaskownia Kaliś
50° 22' 28,500"
19° 44' 02,700"
Na wschodnim krańcu zalesionego wzgórza znajduje się nieczynna piaskownia. Najlepiej dojechać od strony Zarzecza - Lgoty Wolbromskiej.Występują tu dolnokredowe, rdzawo-zielonkawe piaski glaukonitowe z przewarstwieniami piaskowców i piaskowców kwarcytowych. Piaskowce te wietrzejąc często przybierają postać zsylifikowanych konkrecji. Lokalnie można spotkać konkrecje fosforytowe. Całkowita miąższość serii piaszczystej tego obszaru nie jest znana i wg różnych autorów wynosi 18 do 40 m. Osady piaszczyste powstały w wyniku transgresji morza albskiego i zalegają na ściętej abrazyjnie powierzchni wapieni oksfordu. Utwory te, budujące wzgórze pod Kalisiem, wyznaczają zachodni zasięg transgresywnych osadów dolnej kredy. Eksploatowano tu dolnokredowe piaski glaukonitowe z przewarstwieniami piaskowców. Odsłonięcia tego typu osadów są rzadkie w regionie. Zbocza piaskowni całkowicie zapełznięte (brak widocznego warstwowania), częściowo również zarośnięte. Konieczne oczyszczenie profilu. Całość silnie zaśmiecona.

źródło: Centralny rejestr geostanowisk Polski . Dostępna jest wyszukiwarka internetowa. Z tego samego źródła po wybraniu gmin Wolbrom,Olkusz,Klucze wyskakują takie obiekty:

Gmina Wolbrom:
Grodzisko Pańskie w Dolinie Wodącej elementy rzeźby - formy denudacyjne
Jaskinia Jasna Strzegowska inne
Jaskinia Jasna w Zegarowych Skałach inne
Jaskinia Na Biśniku i Jaskinia Psia inne
Jaskinia Zegarowa (Zegar) w Skałach Zegarowych inne
Piaskownia Kaliś odsłonięcie geologiczne sztuczne
Skała Biśnik (ostaniec wapienny) elementy rzeźby - formy denudacyjne
Skała Kyciowa elementy rzeźby - formy denudacyjne
Skały Krzywość elementy rzeźby - formy denudacyjne
Skały Zdolnica

gmina Klucze:
Góra Czubatka (G. Jałowce) elementy rzeźby - formy denudacyjne
Góra Piecki (ostaniec wapienny) elementy rzeźby - formy denudacyjne
Kopalnia Rudnica pozostałości górnictwa
Pustynia Błędowska

gmina Olkusz::
Kamieniołom w Olkuszu odsłonięcie geologiczne sztuczne
Skały Pomorskie elementy rzeźby - formy denudacyjne
Zubowe Skały (Pazurek II) elementy rzeźby - formy denudacyjne
Źródło Sztoły obiekty wodne

Do każdego stanowiska jest sporo szczegółowych informacji - lokalizacja,cechy fizyczne,stan aktualny,charakterystyka geologiczna, bibliografia itp. Nie sprawdzałem na mapie czy wszystkie te obiekty łapią się w 10 km pasie.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 14:01 

Dołączył(a): 03 gru 2010, 20:41
Posty: 4
@Michał
Dzięki za sugestie, zgaduje, że jesteś geologiem :)
To, że obiektów jest mnóstwo doskonale wiem. Właśnie ten ogrom sprawia, że chciałem zaczerpnąć rady osób z tego rejonu, gdyż sam mogę dokonać tylko pobieżnej analizy. Piszesz o źródłach, krasie czy kamieniołomach - są to obiekty, które jak najbardziej mnie interesują, ale z mapy czy internetu nie zawsze dowiem się, czy np dany obiekt nie leży na terenie prywatnym (np. Stare Gliny). Mnie interesują miejsca, gdzie będzie mógł wybrać się przeciętny zjadacz chleba, bez konieczności uciekania przed pilnującymi psami czy używania sprzętu żeby eksplorować jaskinie.
Gdzie mogę znaleźć info nt. zróżnicowanie podłoża geologicznego i jego następstwa wzdłuż biegu rzeki? Będzie coś w Geologii regionalnej Stupnickiej, czy muszę szukać bardziej szczegółowych opracowań?

@Olkuszanka
Również dziękuję za odpowiedź. Książkę Kraina Białej Przemszy posiadam, faktycznie ciekawa. Odnośnie kamieniołomu S. Gliny, dowiedziałem się od forumowicza markpm, że jest to teren prywatny. Stołowej Górze chętnie przyjże się dokładniej :)

@Aleksander
Faktycznie, informację o piaskowni znalazłem na stronie centralnego rejestru geostanowisk, także jest mi ona znana. Wymienione przez Ciebie obiekty też już przeanalizowałem, część nie łapie się w moich umownych granicach, niestety jaskinie też nie wchodzą w grę.

Dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 14:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6894
Lokalizacja: Śląsk
Polecam spacer przełomem Przemszy od młyna w Okradzionowie w dół, spotkasz tam to czego szukasz ;) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 14:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9167
Lokalizacja: Włodowice
Nie, nie jestem geologiem, ale coś tam mi się kiedyś o uszy obiło :P

Nie wiem czy w ogólnej literaturze coś znajdziesz, raczej mapa geologiczna + koniecznie objaśnienia do niej i konfrontacja w terenie.
Na Stare Gliny bez zezwolenia się nie wejdzie (a szkoda bo ciekawe rzeczy tam ponoć są), ale jak zakładasz 10km to może się łapie kamieniołom w Ogrodzieńcu (+ okolice piaskowni), lub Niegowonice.

Pytaj o konkrety wtedy łatwiej podpowiadać.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 15:29 

Dołączył(a): 03 gru 2010, 20:41
Posty: 4
Znalazłem na stronie http://www.bialaprzemsza.pl następującą informację:
Cytuj:
Płynąc dalej na zachód przepływa przez unikatową na europejską skalę Pustynię Błędowską, dzieląc ją na dwie połowy. Na tym terenie Biała Przemsza bardzo silnie infiltruje w głąb gruntu. Efektem tego zjawiska jest prawie całkowity zanik rzeki na zachodnim krańcu Pustyni, gdziej od północy, od wsi Chechło, wpada potok Centuria - najczystszy dopływ Białej Przemszy
Czy jest to stan aktualny? Chodzi mi oczywiście o to "prawie całkowite zaniknięcie" rzeki na zachodnim skraju pustyni.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 18:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6894
Lokalizacja: Śląsk
Nie, w latach suchych być może, ostatnio jest sporo wody. Dodatkowo osady ściekowe z Kluczy (obecnie dużo mniej) "uszczelniły" dno.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 19:27 

Dołączył(a): 05 gru 2010, 11:42
Posty: 106
Robert z Klucz nie Kluczy :lol: .Jeżeli chodzi o Przemszę na pustyni to masz racje co do wody,od kilki lat,rzeka nie wysycha,płynie sobie całkiem dobrze jednak dno nie jest wcale uszczelnione.Dawnych zakładów już nie ma,oczyszczalnia jest nowoczesna a reszte robia samochody, quady które bardzo upodobały sobie rzekę na odcinku pustyni przejeźdzają ja wzdłuż i wszerz dno stało się piaszczyste.Niektórym nawet udaje się utopić quada lub autko jest to czesty widok,tylko odgłosy kierowców odtsraszają chyba wszystko co się rusza :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 20:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6894
Lokalizacja: Śląsk
Teresa napisał(a):
z Klucz nie Kluczy

Kto Was tam wie :twisted:
Teresa napisał(a):
dno nie jest wcale uszczelnione
Słyszałem, że celuloza (albo inne paskudztwo) ze ścieków zalepiły piaski w dnie Przemszy i to spowalnia wsiąkanie wody.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 23:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Robert mógłbyś coś przybliżyć? od kogo to słyszałeś? Co dokładnie, rozwiń myśl bardzo proszę.

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 08:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6894
Lokalizacja: Śląsk
Nic więcej w tej chwili nie wiem, nie interesowałem się tylko zanotowałem w pamięci. Ogólnie Przemsza ma dość bogatą historię zanieczyszczeń. Kiedyś Klucze, do dzisiaj kopalnie rud, ciągle leci tam różne paskudztwo. Ryb lepiej nie jeść, przynajmniej od ujścia Białej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2011, 11:48 

Dołączył(a): 03 gru 2010, 20:41
Posty: 4
Odgrzewam kotleta;)
Witajcie!
Tym razem trochę krócej: ma ktoś jakieś materiały na temat dawnej kopalni Rudnica? Może jakaś historia, stare zdjęcia, cokolwiek? Jak ktoś cosik takowego posiada, będę b. wdzięczny za udostępnienie.
:)
Pozdrawiam!


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Teraz jest 05 maja 2024, 13:46


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL