Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Powrót cisów na Jurę
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=8&t=6183
Strona 1 z 1

Autor:  Robert [ 09 kwi 2014, 10:49 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... abb,1,3,10

"Sadzenie cisu koło Zawiercia: Na terenie Leśnictwa Rudniki

Cis został wyparty z lasów wieki temu, a teraz Lasy Państwowe starają się przywrócić ten gatunek na nasze tereny. Wybór padł między innymi na okolice Zawiercia.

- Teren jest ogrodzony ze względu na ochronę przed zwierzyną. Sadzonki jodły i cisu to bowiem przysmak dla zwierząt - tłumaczył leśniczy Leśnictwa Rudniki, Jerzy Langner, gdy zobaczyliśmy ogrodzony teren, na który można było dostać się jedynie po specjalnej drabinie.

Mogliśmy tam wejść za zgodą Nadleśnictwa Siewierz, ale na co dzień - jeśli chodzi o uprawy leśne - obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Skąd pochodzą sadzonki cisów wykorzystane w okolicy Zawiercia?

- Na terenie Nadleśnictwa Siewierz jest zlokalizowany jeden rezerwat przyrody „Cisy w Hucie Starej” (gmina Koziegłowy) w ramach którego chroniony jest cis pospolity. W 2009 roku uzyskano zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach na zbiór nasion z owocujących w rezerwacie cisów. Materiał siewny przekazano do szkółki kontenerowej Nędza w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, gdzie udało się wyhodować 541 sztuk sadzonek - podkreśla Mariusz Kowalski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz.

Wprowadzanie cisów jest związane z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego w Polsce”.

Sadzonki cisa z bryłką ziemi otaczającą korzenie dobrze się przyjmują - nie są tak wrażliwe np.
na susze. Takie sadzonki umieszcza się w glebie przy pomocy specjalnego kostura. Wyciska się otwór w glebie i wkłada do niego małe drzewko. Ziemię należy jeszcze mocno przydeptać.

Cis pospolity to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Występuje naturalnie w Europie, Azji oraz w północnej Afryce. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce, bowiem chroniony jest od 1423 roku.

Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego, wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Chciał on ograniczyć eksport drewna cisowego, który był surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków. Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego."

Autor:  Radek [ 09 kwi 2014, 16:21 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

Fajnie czytać takie wiadomości, cis bardzo łatwo rozmnaża się metodą wegetatywną, ja sam robiłem to z powodzeniem za pomocą zwykłego ukorzeniacza do iglaków. Ciekawe czy takie sadzonki są mniej wartościowe dla leśnictwa.

Autor:  egzor [ 14 kwi 2014, 22:20 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

Mało kto wie ale najstarszym polskim drzewem jest właśnie cis. Ma on niespełna 1300 lat i rosnie sobie w Henrykowie Lubańskim.
Jeżeli ktoś myśli ze dąb Bartek jest najstarszym polskim drzewem to się myli, starszy jest np dąb Chrobry który liczy sobie tylko 700 lat (trochę więcej niż połowę życia w.w. Cisa).

W Częstochowie ten krzew jest bardzo popularny (bo jako krzew występuje najczęściej). Lubią nim obsadzać np place zabaw. Nie było by w tym nic niepokojącego gdyby nie to że jest to jedno z najbardziej trujących drzew/krzewów w Polsce. Trujący jest podobno nawet dym z palonego drewna. Jedyną nietrującą częścią rośliny jest czerwona osnówka (owoc) która pojawia się na jesień (naprawdę smaczna). W żadnym wypadku nie wolno połykać nasion !
Następna ciekawostką jest to że Cis jest trujący dla ludzi i koni, zwierzęta leśne mogą się nią żywić bez żadnych skutków ubocznych.

Autor:  sandwich [ 15 kwi 2014, 06:18 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

Cis jest prawdopodonie najstarszym drzewem na ziemi.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_z_Llangernyw

Autor:  opn [ 16 kwi 2014, 06:39 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

Tam sadzą, a kilka lat temu sołtys Ojcowa wyciął cisy rosnące koło Kaplicy na Wodzie w celu "uporządkowania otoczenia", bo turyści załatwiali potrzeby za "krzakami".

Autor:  Tom [ 27 lis 2014, 17:14 ]
Tytuł:  Powrót cisów na Jurę

będzie rezerwat Cisy Przybynowskie:
Cytuj:
Główny cel ochrony projektowanego rezerwatu pozostał taki sam jak przed blisko 600 laty - zachowanie naturalnego stanowiska cisa. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach sporządziła już projekt utworzenia rezerwatu. Dokument został zaopiniowany przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego.

- Teraz zostaną do projektu wprowadzone poprawki, potem ponownie zostanie przedstawiony regionalnej radzie, a gdy uzyska jej akceptację, zostanie wydane zarządzenie w sprawie uznania rezerwatu przyrody Cisy Przybynowskie - tłumaczy Mirosława Mierczyk-Sawicka, naczelnik wydziału ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 w RDOŚ.

Przed Cisami Przybynowskimi ochroną rezerwatową w naszym regionie został objęty Łęg nad Młynówką w gminie Ciasna. Stało się to w 2007 r. W kolejce od lat czekają też m.in. Góry Gorzkowskie w gminie Janów oraz Gąszczyk w gminie Mstów


Cały tekst: http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... z3KHni7OYO

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/