Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Proterochersis porebensis
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=8&t=6752
Strona 1 z 1

Autor:  Robert [ 09 cze 2016, 07:10 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

Nie wiem, czy to nowość, ale nazwa stworzenia mnie rozczuliła :D .

http://www.rp.pl/Nauka/306089909-Polski-prazolw.html

"Skamieniałości nieznanego gatunku pierwotnych żółwi sprzed około 215 — 220 mln lat odkryli polscy paleontolodzy w Porębie koło Zawiercia.

Znalezisko opisali Tomasz Szczygielski i Tomasz Sulej z Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk. Badacze natknęli się na te okazy koło wysypiska śmieci. Znaleźli i skatalogowali skamieniałe szczątki 200 okazów żółwi — w tym cztery kompletne pancerze.

Gatunek otrzymał nazwę na cześć tego śląskiego miasta: Proterochersis porebensis (Pierwotny żółw z Poręby). Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Zoological Journal of the Linnean Society".

Skamieniałości znalezione przez Polaków są wyjątkowe na skalę światową. Proterochersis jest najstarszym i najbardziej pierwotnym rodzajem żółwi o w pełni wykształconym pancerzu. Skamieniałości z wcześniejszych okresów należały do żółwi, których skorupa nie wyglądała tak, jak dziś. Na przykład, triasowe prażółwie znalezione w Chinach skorupę miały tylko na brzuchu, a inny triasowy gatunek żółwi z obszaru Niemiec pancerza nie miał jeszcze wcale.

„Pierwotny żółw z Poręby" był żółwiem lądowym, trochę podobnym do współczesnego żółwia greckiego, choć znacznie od niego większym — jego skorupa dochodziła do 50 cm długości, a całe zwierzę mierzyło do jednego metra długości. Głowa i ogon u tego gatunku były na tyle duże, że nie mogły się wsuwać do pancerza. Umiejętność chowania się do skorupy wykształciła się u żółwi dopiero później w toku ewolucji.

- W miejscu, w którym prowadziliśmy wykopaliska, musiała być kiedyś w triasie rwąca rzeka. Ciała żółwi zmyte przez fale lub tych, które wpadały do rzeki przypadkiem, zatrzymywały się w miejscu, które badaliśmy — wyjaśnia Tomasz Szczygielski.
"

Autor:  sandwich [ 09 cze 2016, 08:54 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

Mnie też rozczuliła nazwa tego "śląskiego" miasta.

Autor:  Radek [ 02 sty 2018, 17:43 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

Trochę więcej- https://silesion.pl/o-zolwiu-z-poreby-m ... 13-10-2017

Autor:  Galman [ 10 lis 2023, 17:47 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

mocno stara sprawa ale czy ktoś z was wie gdzie było to smietnisko z warstwą iłów? podobno każda miejscówa z tego typu glinami na terenie Poreby i Zawiercia moze przynieśc jakies ciekawe paleo-odkrycia. O ile wiem na cegielni w strone blanowic nic ciekawego nigdy raczej nie było.Ale może się myle?

Autor:  Michał [ 10 lis 2023, 18:41 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

Galman napisał(a):
ale czy ktoś z was wie gdzie było to smietnisko z warstwą iłów?


Wie i nie jest to tajemnica - na samiuśkim końcu ul. Partyzantów, jak będą ruiny budynku przy wysypisku trzeba dalej drogą z betonowych płyt.

Odkrywka jest między dawnym wysypiskiem a ścianą lasu za którym jest "nowy" zakład Virtu. Na zdjęciach satelitarnych widać jak na dłoni.
W naturze wygląda to jak na fotkach z marcowego spaceru: http://jurapolska.com/wycieczki/piesza_08032023.php

Natomiast to nie tak że w każdej miejscówce coś się trafi, aż tak dobrze na tym świecie nie ma ;)

Poręba to trias i dolna jura, Blanowice to jura środkowa, może gdzieś tam dolna (warstwy blanowickie) też się jeszcze odsłania: https://bazadata.pgi.gov.pl/data/smgp/a ... gp0879.jpg

Autor:  Galman [ 13 lis 2023, 21:13 ]
Tytuł:  Proterochersis porebensis

Dzięki Michale! a jechałem tam niedawno rowerem nic nie wiedząc...tam zdaje sie pozniej prowadzili dalej poszukiwania,natomiast w 2015tym znalezli jakieś inne "bogate " miejsce w okolicach Poręby. Ale nie wysypisko na Marciszowie tylko gdzies bliżej drogi Poręba-Zawiercie.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/