Teraz jest 20 kwi 2018, 13:37
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2017, 09:04 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 37
@Marianowski!

Bardzo fajne relacje i zdjęcia. :)

Szkoda tylko, że miejscami, zwłaszcza w pierwszym poście, zbytnio liczysz na wiedzę "oglądaczy", np. pisząc "A tej pani nikomu przedstawiać nie trzeba". Moim zdaniem jednak trzeba, gdyż nie wszyscy są Starymi Jurajskimi Wyjadaczami. Niektórzy swoją przygodę życia z tym pięknym rejonem Polski dopiero zaczynają. Dla nich (w tym również dla mnie :oops: ) podawanie konkretnych nazw byłoby po prostu bezcenne m.in. do celu planowania własnych w miarę sensownych wycieczek. Pozdrawiam. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 11:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
John_Walker napisał(a):
Bardzo fajne relacje i zdjęcia.

Dziękuję Kolego,cieszę się że się podoba.
John_Walker napisał(a):
zwłaszcza w pierwszym poście, zbytnio liczysz na wiedzę "oglądaczy", np. pisząc "A tej pani nikomu przedstawiać nie trzeba".

Bo Zielona G.to jedna jaskinia,umiejscowiona jest tuż przy szlaku czerwonym czyli S.O.G.który wiedzie tam wygodną ścieżką którą podążają wszystkie wycieczki,czy indywidualni spacerowicze.Pomyślałem że jest klasykiem nie wymagającym specjalnej prezentacji,ale OK wziąłem sobie uwagi do serca na przyszłość,będę miał na uwadze że jednak takie opisy krótkich spacerków mogą dla kogoś być źródłem wiedzy dla przyszłego planowania wędrówki itp.
Pozdrawiam i dziękuję za uwagi :)
ps.Jaskinia W Zielonej Górze,tak się dokładnie nazywa owa pani.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
Wiosenny przegląd lasów i górek
Wiosną lubię zajrzeć w okolice dobrze znane,miejsca które z różnych powodów nie odwiedzałem spory kawałek czasu.Do takiego spaceru pcha mnie ciekawość jak dziś wyglądają,co się zmieniło itd.,a przede wszystkim budząca się dożycia natura.
Tym razem zacząłem z Poczesnej by dalej lasami warcianej doliny przez Sokole G. zakończyć wycieczkę w Olsztynie.Teren poprzecinany strumykami,spotkać tam można całosezonowe spore oczka wodne,sztuczne zalewy bezodpływowe (dawne wyrobiska) jak i sezonowe kałuże które zawsze stwarzały doskonałe warunki do bytowania i rozwoju wszelkiej fauny związanej z takim środowiskiem.
Tegoroczny kwiecień jednak jest inny,jak inny i jakie różnice zauważyłem możecie zobaczyć na obrazkach zamieszczonych poniżej.
Najpierw ciekawość zawiodła mnie w okolice młyna w Poczesnej,pierwotnie jak widać zbudowanego z jurajskiego budulca,później nadbudowanego pewnie miejscową cegłą.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 126.61 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Teren wokół młyna zyskał estetycznie,teraźniejszy gospodarz uporządkował go,jak i sam brzeg rzeki.Również wszelkie elementy napędu wodnego znalazły się na brzegu po wydobyciu z koryta rzeki, złożone w jednym miejscu niczym muzealne eksponaty,szkoda gdyby skończyły na złomie,są piękne na swój sposób.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 140.17 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 159.13 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Idąc dalej na wschód mijamy zalane wodą dawne niewielkie piaskownie,są trzy stawy,dziś raczej płytkie ale wodę "trzymają" cały rok.W miejscach tych spodziewałem się pewnego kontaktu z płazami i ptactwem wodnym.Niestety,chyba i płazy i ptaki odleciały i jeszcze nie wróciły,jestem fanem ciszy ale nie aż takiej :shock:
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 85.34 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Największy z wszystkich staw nazywany Samul,latem w ciepłe dni oblegany.
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 101.06 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Wchodząc do lasu cisza wypełnia się ptasim śpiewem,jest o wiele przyjemniej.Docieram do strumyka dość suchą okolicą jak na tą porę roku.Strumyk w dobrej kondycji jak zawsze.
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 166.1 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Jako nowość odkrywam spiętrzenie tegoż strumienia,stworzone jako miejsce poboru wody w przypadku pożaru lasu.Powstało niewielkie ale głębokie podłużne jeziorko.
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 112.93 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Ten strumień zawsze dość wartki jak i jeszcze dwa inne na północ stąd zawsze toczą wodę w różnych ilościach w zależności od pory roku jak i warunków pogodowych,ale inne które wiosną lat poprzednich nieraz pełne były wody teraz wyglądają tak:
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 166.65 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Kierując się na Dębowiec spotykam po drodze trzmiele,różne muchówki,są i motyle ale żaby oraz zaskrońce czy żmije nieobecne,a nie trudno o nie tutaj.
Mniejsza południowa hałda dawnej kopalni Dębowiec
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 149.94 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Pozostałości kopalnianych instalacji
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 153.46 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Zabytkowe już dziś zabudowania kopalni.
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 121.22 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Do miejsca gdzie kiedyś istniała kopalnia z daleka bez problemu dotrze się podążając w kierunku hałasu.Hałas zapewne generują kompresory sprężające powietrze służące jako napęd dla maszyn produkcyjnych.Za ogrodzeniem jest skład drewna,krzątają się ludzie,tuż obok bramy wjazdowej na jednym z budynków widnieje łatwo dostrzegalne dzięki rozmiarom logo firmy Coneco.
Moim celem w tym rejonie była większa hałda,widać ją z każdego jurajskiego pagórka w okolicy.
U podnóża tak się prezentuje,wysoka nie jest,ale dość rozłożysta bo sypana chyba była z ruchomego wyciągu który tworząc ją zmieniał cyklicznie swe położenie.Mimo że nie wysoka wejście łatwiutkie nie jest,tyle lat a ciągle jest mało stabilna na powierzchni,grunt pod nogami mięciutki,osuwa się.
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 181.74 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Wlazłem tam aby przekonać się jak teraz tam widać pobliską Jurę,ale niestety nie warto.Kilkanaście lat temu szkiełkiem 70mm można było się wstrzelić między gałęzie i mieć fotkę olsztyńskiego zamku z innej ciekawej perspektywy.Dziś jest za gęsto.Mniejsza o jakość zdjęcia ale tak jest teraz
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 145.43 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Po zejściu podnóżem hałdy podążam terenem gdzie o życie nie trudno,płazów i gadów i tu brak.Słychać koguta bażanta,teren porastają wysokie świerki,jest też sporo świerkowych samosiejek,strumyk o rudowym zafarbie i sucho jak na tę porę,powinienem wyjść stamtąd uszorgany,a buty nadal czyste :shock:
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 147.03 KiB | Przeglądane 488 razy ]

cdn.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
Docieram do wygodnej leśnej szutrowej drogi.Drogi te to pokłosie/nauczka po tragicznych pożarach jakie nawiedziły i pustoszyły lasy w okolicy w latach 1992 i w pierwszym dziesięcioleciu XXIw.
Powstały prawdziwe leśne autostrady,jedne szutrowe inne nie ale również wygodne do bólu,nawet w okolicy Sokolich G.taką się znajdzie.Gdy czytam o zmaganiach Michała np.w Dolinie Warty to uważam że częstochowscy cykliści pragnący wyskoczyć po robocie na rower mają raj na ziemi,nie dziwne że i wczoraj ich nie brakowało.Lasy które są nimi poprzecinane są zjawiskiem bardzo miłym dla oka,różnorodność drzewostanu w różnym wieku,dęby,graby,buki,wiązy,brzozy,świerki...na sośnie kończąc.
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 123.32 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 153.17 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Sokole tuż tuż,wcześniej jednak pokaźnych rozmiarów twór krasowy,lej a w zasadzie chyba ich ciąg.Niestety dla prostaków to idealny dół na śmieci...
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 182.2 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Kilka kroków wystarczy popełnić z tego miejsca by znaleźć sie jakby w innym świecie.Kamienne Górki okraszone w poszyciu intensywnym fioletem przylaszczek.Ten widok niezawodnie w tym miejscu każdej wiosny się pojawia.
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 185.27 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Tuż obok gajówki doskonałe miejsce na chwilowy odpoczynek przy kubeczku.Gajówka jest remontowana,nie wiadomo jednak czy zyskała nowego właściciela czy dotychczasowy państwowy uznał że warta jest zabiegu.Tą po wschodniej stronie rezerwatu odratowano mimo że popadła w mocno zaawansowaną ruinę.
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 127.74 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Sokole jak zawsze piękne,o tej porze roku,gdy liście jeszcze nie wystrzeliły są przeźroczyste,z łatwością dostrzegalne są z daleka ostańce,jak wieńczący szczyt Sokolicy Boniek.
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 176.79 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Z Bońka da się super spojrzeć na Jurę Północną,przy dobrej pogodzie i warunkach atmosferycznych widać stąd bełchatowskie dymy.
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 70.7 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Najoryginalniejszy Pielgrzym,zawsze spotkasz go w tym samym miejscu.
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 151.09 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Oznaczenia ścieżki dydaktycznej już nie tak kontrastowe jak za nowości,ale nadal trudno je przeoczyć.
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 131.66 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Idąc do Olsztyna SOGiem,wychodząc z lasu trafiam na jedno z moich ulubionych miejsc.Miejsce z każdym krokiem odkrywa coraz więcej skarbów,na początek na północy wita nas zamek.
Załącznik:
27.JPG
27.JPG [ 69.35 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Idąc naprzód ścieżką rozglądając się samopoczucie poprawia niesamowity krajobraz,ale gdy spojrzymy tutaj za siebie,niewiem jak inni ale dla mnie stąd te góry wyglądają najpiękniej,o każdej porze roku.
Załącznik:
28.JPG
28.JPG [ 41.57 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Ta cudowna łąka wczoraj w niskim słońcu prezentowała sie tak
Załącznik:
29.JPG
29.JPG [ 45.43 KiB | Przeglądane 488 razy ]

Pojawia się coraz więcej różnorakich samosiejek, nie to mnie przeraża ale bliskość zabudowań które coraz dalej wkraczają tam gdzie pięknie.Mam nadzieje że to już ostateczna granica dla dalszej zabudowy.
Ponieważ układ chmur nie wróżył zachodu słońca z efektem wow! udałem się na rynek olsztyński skąd autobus MPK 67 dowiózł mnie do Czewy.
Szkoda że kilka zamierzeń się nie udało,może gdyby słońce operowało intensywnie cały dzień jak rano może i do jakiś ciekawych spotkań z żywą naturą by doszło.
Jedyny taki jałowy poczatek kwietnia jaki dobrze pamiętam to ten z 2005r.
Ale co tam,to dopiero początek,jeszcze przecież będzie ciepło. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 17:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6217
Lokalizacja: Śląsk
Jest sucho, bardziej to przypomina październik po złotej jesieni, niż wiosenne roztopy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 17:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1827
Lokalizacja: Jura Płn
A co miało się topić jak śniegu nie było przez cała zimę :?: :wink:

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 18:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Jest sucho, bardziej to przypomina październik po złotej jesieni, niż wiosenne roztopy.

Bardzo trafne określenie,jak tak dalej pójdzie Wartę będzie można przeskoczyć.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 08:00 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 8129
Lokalizacja: Włodowice
Ciekawy spacer.
Gadów tam jeszcze zbyt wiele być nie powinno, prędzej na nasłonecznionych zboczach hałd bym się spodziewał. Susza się stale delikatnie pogłębia, choć miniony był dość wilgotny względem kilku poprzednich.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 09:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Gadów tam jeszcze zbyt wiele być nie powinno, prędzej na nasłonecznionych zboczach hałd bym się spodziewał

Racja,jeszcze większe szanse dałyby pewnie południowo zachodnie zbocza jurajskie graniczące z lasem w okolicy Skrajnicy,taka pod częstochowska kuesta.Ale słonko za chmury zaszło więc pomyslałem że niekoniecznie i tam coś spotkam.
Na obecność płazów pewnie ogromny wpływ miał niedawny atak mrozów,nie było mnie wtedy tutaj ale znajomy twierdzi że wiele różnorakich małych naturalnych oczek wodnych było skutych lodem jeszcze dwa tygodnie temu.
Połaziłem sobie,jestem zadowolony z spaceru, a wniosek jest jeden,chcieć nie znaczy móc,chylę czoła przed naturą jaka by nie była. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 10:46 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 376
Miło przeczytać garść świeżych informacji dyżurnego reportera północnej Jury.
Posucha dotknęła dolinę Warty również w środkowym jej biegu. Rekordowo niski stan wody równy jest temu z końca suchego zazwyczaj i upalnego sierpnia. Fenologicznie to nadal przedwiośnie. Przedwczoraj zobaczyłem pierwszy kwitnący podbiał, a na początku kwietnia miałem zwykle ususzony zapas tych kwiatków na cały rok.
Czekam na dalsze relacje z Twoich stron.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 11:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 623
Lokalizacja: Częstochowa
niki napisał(a):
Miło przeczytać garść świeżych informacji dyżurnego reportera północnej Jury.

Dzięki za nominację :D
Nie wiem który jest Twój środek Warty,ale na rzekę powyżej zaporówki Jeziorsko istotny wpływ ma zalew w Poraju,tak opisał sytuację na innym forum pewien kolega:

"O poziomie wody w Warcie powyżej Jeziorska w 70 procentach decydują machinacje na Poraju. Byłem dzisiaj. Po zimie jest 1,5 metra wody mniej, niż było pod koniec sierpnia ub.r. Spodziewali się roztopów i do końca grudnia opuszczali wodę. Tymczasem była gówniana i bezśnieżna zima, mroźny marzec i suche przedwiośnie. Dołożyć do tego wyprostowane koryto i nieustanne wygalanie do zera nadrzecznych łozin. Z czego ta woda ma się brać i gdzie zatrzymywać?'

Spostrzeżenia dotyczą Łuku Załęczańskiego z 29go marca.OŚ w Łodzi zatwierdził pozytywnie nową odkrywkę w Złoczewie(węgiel brunatny dla bełchatowskiej elektrowni) więc chyba przyszłość wcale lepiej się nie rysuje.
Podbiału tu w okolicy nie brakuje,w powietrzu też co nieco lata,stąd wniosek że Jura chyba nieco cieplejsza.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 15:19 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 376
Mój opis dotyczy doliny poniżej zbiornika Jeziorsko. Wypisz wymaluj cytat kolegi z innego forum trafnie i dobitnie opisuje sytuację. Przypuszczam, że zarządzający Jeziorskiem spodziewali się sezonu analogicznego pod względem opadów do tego z zeszłego roku i nadmiernie opróżnili akwen.
Zrzut 27m3/s z zapory w Skęczniewie to najniższa wartość jaką pamiętam.
Jest też jakiś pozytyw tego stanu rzeczy - rower na plecy i jest się na drugim brzegu Warty :mrgreen:
Marianowski napisał(a):
Podbiału tu w okolicy nie brakuje,w powietrzu też co nieco lata,stąd wniosek że Jura chyba nieco cieplejsza.
Wygląda na to, że dużo cieplejsza. W Dolinie Środkowej Warty sucha martwota, no może poza ptactwem, które z wyjątkiem bocianów zameldowało się we właściwym składzie i o właściwej porze. Zaskoczeniem były dla mnie jednak białe drzewa na brzegu rzeki :shock:
Zagadka rozwiązała się, kiedy podjechałem bliżej. Z ławicy rzecznej poderwało się spłoszone stado kormoranów, które było sprawcą owego zabielenia :D
Z roku na rok jest ich coraz więcej.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 20 kwi 2018, 13:37


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Zgodnie z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności


Strony współpracujące:

JuraPolska    Towarzystwo Jurajskie    Jurajska Informacja Turystyczna    Jura-Pilica.com    Związek Gmin Jurajskich

Jaskinie Jury    Jurajska Strona Alferka    Ojcowski Park Narodowy - informator turystyczny

it-jura.pl    Jurajski Serwis Turystyczny    jura.eko.org.pl   Informator Turystyczny Ojcow.pl   JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


Wydawnictwo

Zamek

Towarzystwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze

Malamuty w Potrzebie


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL