Teraz jest 29 mar 2024, 08:32




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 cze 2010, 12:18 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W Piątek miałem wybrać się do OPN-u, ale że w/g info na stronie pieskowaskala.eu piątkowe darmowe wejście nie obowiązuje w dni poświąteczne, a i rodzinka stwierdziła że wolą komputer to zmodyfikowałem plan i zachęcony ostatnimi postami Olkuszanki pojechałem do miejsca gdzie ostatnio byłem jeszcze w lata 90-tych.

Po przejechaniu koszmarnie dziurawej drogi za Gorenicą (jechałem 20km/h na zderzaku za miejscowym, a i tak co chwilę było ostre łup) dotarłem do Krzeszowic gdzie tradycyjnie musiałem objechać w kółko całe centrum by trafić na właściwą drogę do uroczej miejscowości Dubie. Samochód zostawiam na parkingu u wylotu Doliny Racławki, szybkie ustalenie z mapą trasy i w drogę.

Obrazek

Obrazek
Dolne partie Doliny Racławki


Obrazek
Drugi mostek


Obrazek

Obrazek
Racławka powyżej rozmytej martwicy wapiennej


Obrazek
Wylot Wąwozu Stradlina


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Seria kaskad na stromo-upadowych wychodniach dolnego karbonu.


Obrazek
Górna część Wąwozu Stradlina


Obrazek
Jedno z ciekawszych miejsc w Wąwozie - odsłonięcie piaskowców / słabo scementowanych zlepieńców jury środkowej (wg opisu baton). Uważny obserwator zauważy leżące tam również fragmenty skał keloweju i oksfordu. Na zboczu powyżej odsłonięcia są zawalone nisze wykopane przez poszukiwaczy skamieniałości. W "kamolach" u podstawy zbocza bez problemów zobaczymy małże, belemnity i fragmenty kelowejskich amonitów, a w wyższych wykrotach po powalonych bukach również amonity jury górnej. Piszę to tylko jako ciekawostkę, proszę nie zbierać tam skamieniałości, wszak to teren rezerwatu.

Obrazek
Widok ze wzgórz na W od Doliny (Łątczany Dół wg map Compassu)


Obrazek

Obrazek
Drugi z kamieniołomów w Dębniku


Obrazek
Ostatnie zabudowania Dębnika


Obrazek
Wąwóz Zbrza


Spacerek bardzo udany, spokój i cisza o którą coraz trudniej na Północnej Jurze,
zupełnie odmienny mikroklimat, duuuużo błota i Racławka prowadząca dużo wody. Niestety śmieci w korycie ilości koszmarne tak że ciężko zdjęcie zrobić, woda też śmierdząca nawet w Stradlinie gdzie teoretycznie powinno być czyściej. Trzeba by się tam wybrać z maczetą i troszkę oczyścić mały fragment to da się bez większego problemu nawet w małej grupie przejść bezpośrednio z Racławic (ostatniego domu w górze Racławki) do kamieniołomu w Dębniku. Oczywiście piszę o ścieżce poza rezerwatem. Z Dębnika schodziłem Wąwozem Zbrza, w dolnej części wody było już na tyle dużo że tworzyły się kaskady, ale śmieci również nie brakowało. Na końcu robiący duże wrażenie czynny kamieniołom Dubie, jednak byłem tam koło godz. 19 i pod silne słońce fotek nawet nie robiłem. Wracałem Doliną Szklarki i dalej przez OPN, Wolbrom i Pilicę, w Szklarce asfalt też koszmarny - chyba już nie będę narzekał na drogi północnej części.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 13:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Po pierwsze - z Olkusza w stronę Krzeszowic nie jeździ się już wspomnianą drogą przez Gorenice. Za Gorenicami trasa już nie przypomina drogi, a na remont raczej jeszcze poczekamy:) Najprościej jechać z Olkusza DW 791 na południe aż do Lgoty. W Lgocie koło kapliczki w lewo na Krzeszowice. Później mijamy Ostrężnicę i jedziemy Doliną Miękini. Jedzie się wierzchowiną, więc są świetne widoki na Garb Tęczyński - a przy dobrej pogodzie i góry.

Świetne zdjęcia. Podobają mi się kaskady. Trzeba się wybrać w te rejony, bo przyjdzie lato i o wodzie można będzie pomarzyć :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 14:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Fajna relacja, ciekawe miejsce, szkoda tylko tych smieci o których piszesz. Wszędzie mnóstwo śladów po "turystach".


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 18:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Śmieci w potokach to zasługa miejscowych, Racławka ostatnio nie jest zbyt modna wśród turystów a Stradlina już zupełnie, dziwne też jest zanieczyszczenie okresowego potoku w Stradlinie, tam nie ma żadnych zabudowań a dolina jest powyżej Racławic.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 20:30 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Od Żar biegnie do górnych partii Stradliny dobra droga i śmieci tam łatwo dostarczyć. Trochę mnie zapach wody (tzn. sam potok na odległość nie śmierdział, ale wystarczyło zamoczyć ręce) zastanawiał, może wywalili coś w górnej partii, albo woda stare pokłady śmieci przepłukała.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 20:48 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Wodospady, bystre potoki, kamieniołomy i odsłonięcia - krajobraz bardziej podobny do Sudetów niż do Jury. Ale jak wiadomo jest Jura Właściwa i ta druga

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 21:08 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
jurasikprog napisał(a):
Wodospady, bystre potoki, kamieniołomy i odsłonięcia - krajobraz bardziej podobny do Sudetów niż do Jury.

Sporo racji, takie wrażenie potęguje też bardziej foremny kształt kamieni i bloków, w części północnej dominują mocno skorodowane, obłe kamienie wapienne, nawet nieforemnych ostrokrawędzistych form jest mało.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 cze 2010, 21:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
Michał napisał(a):
Po przejechaniu koszmarnie dziurawej drogi za Gorenicą (jechałem 20km/h na zderzaku za miejscowym, a i tak co chwilę było ostre łup) dotarłem do Krzeszowic gdzie tradycyjnie musiałem objechać w kółko całe centrum by trafić na właściwą drogę do uroczej miejscowości Dubie.

Do Dubia jedzie się przez Jerzmanowice i Szklary, a jeśli już musisz przez Krzeszowice, to wyjeżdżasz na DK 79 i później na Pisary.

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 08:36 

Dołączył(a): 18 maja 2010, 14:00
Posty: 6
Lokalizacja: Częstochowa
Ładne fotki. Ładne miejsca. A jedna fotka wyszła prawie jak standardowa tapeta windows :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 10:01 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Dolinka Racławki to jedna z moich ulubionych dolinek podkrakowskich. Nie tylko ze względu na oryginalny krajobraz, ale także dlatego, że nie przewalają się" tam jakieś ogromne rzesze turystów jak np w Będkowskiej czy Kobylańskiej. Dlatego też ją wszystkim polecam, tym bardziej, że biegnie przez nią ciekawa ścieżka turystyczo-dydaktyczna.

Co do drogi Gorenice - Czerna to faktycznie można się załamać :( ostatnio szłam nią w kierunku Czernej do dolinki Eljaszówki i jedno wiem, że nigdy w życiu już nią nie pójdę!


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 15:51 

Dołączył(a): 22 gru 2009, 12:04
Posty: 188
Lokalizacja: Olkusz
Olkuszanka napisał(a):
Dolinka Racławki to jedna z moich ulubionych dolinek podkrakowskich.

A moja ulubiona. Wiedzie przez nią mój trakt rowerowy Olkusz - Kraków :-). Szkoda jej bardzo, śmieci co nie miara, przynajmniej jak byłem ostatnio (zeszłe wakacje), mostek widzę ledwo dycha.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 17:24 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Byliśmy tam na wiosnę 2008 i jak widzę sprawa śmieci dalej aktualna - zadziwiło nas zwłaszcza bogactwo plastikowych butelek pływających całymi gromadami tam, gdzie była jakaś przeszkoda na potoku. Michał mógłby wrzucic kilka zdjęc ze śmieciami, żeby się można było psychicznie przygotowac na wizytę w Dol. Racławki :-) Jakoś nie mogliśmy tego pojąc skąd tam taki syf się nagromadził ...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Plastikowe butelki są chyba tak stare jak Jura.Zdjęcie zostało zrobione w Dolinie Racławki 2 maja 2007.


Załączniki:
100-0037_IMG.jpg
100-0037_IMG.jpg [ 311.42 KiB | Przeglądane 28823 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 18:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, 15:58
Posty: 138
Lokalizacja: Bydlin
Że tak się wyrażę... "o fuck!" :x

Ale skoro one tam tak tkwią "w kupie" to trzeba by tam wpaść i je wyzbierać.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 19:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
alkosander napisał(a):
Plastikowe butelki są chyba tak stare jak Jura.Zdjęcie zostało zrobione w Dolinie Racławki 2 maja 2007.

Nie przesadzaj, dawniej królowały garnki.

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 08:32


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL