Teraz jest 28 mar 2024, 15:07




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 maja 2016, 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Długo,a nawet dawno nie zamieściłem na forum żadnej relacji,powód jest przykry,obowiązki odbierają mi czas na włóczęgę po tym pięknym rejonie.Miejsce i trasę wytypowała mi wygoda(łatwość dostępu ) oraz zazdrość że może mnie nie być na forumowej wycieczce gdzie jeden z typów wyznaczał tę okolice :mrgreen:
Spacerek zacząłem o Zielonej Góry która jak zwykle mnie nie zawiodła,na powitanie zaoferowała mi niesomowitą ilość zieleni w poszyciu jak i w koronach drzew,o kwiatach i brzęczących owadach nie wspominając.Zielonka nigdy nie jest tak zielona jak w maju :!: Posuwając się na przód w mojej wędrówce non stop napotykałem całe areały konwalii jeszcze nie kwitnącej i świeżo wyklutych buków,w górnych partiach tego cudownego rezerewatu królują ostańce,bardzo charakterystyczne,takie ikony jurajskie;
Diabelskie Kowadło
Załącznik:
038.JPG
038.JPG [ 125.37 KiB | Przeglądane 16642 razy ]

czy ta formacja skał,każdy jurajski włóczęga dzięki nim choćby porwało go ufo wie gdzie wraca do świadomości
Załącznik:
044.JPG
044.JPG [ 121.77 KiB | Przeglądane 16642 razy ]

Schroniska tu też są przyjazne dla turysty bez namiotu
Załącznik:
024.JPG
024.JPG [ 126.26 KiB | Przeglądane 16642 razy ]

A tej pani nikomu przedstawiać chyba nie trzeba
Załącznik:
035.JPG
035.JPG [ 132.09 KiB | Przeglądane 16642 razy ]

spod wrót jaskini poszedłem na swzczyt wzgórza,tam zawsze widok jest nieziemski,ale ta pora roku daje szczególne atuty


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 13:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tu mogłem popatrzeć na fragment mojej dalszej wędrówki,Górki Srockie.
Przez te wzgórza wędrowałem utartymi ścieżkami,raczej drogami.
Załącznik:
059.JPG
059.JPG [ 57.55 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

schodząc w dół w kierunku Jeziorka Krasowewgo natknąłem się na spore trudności,gdyby nie wysokie goeretexowe buty musiałbym chyba skorygować plan wycieczki
Załącznik:
086.JPG
086.JPG [ 91.54 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

zanim dotarłem do znanego wszystkim jeziorka mogłem zobaczyć więcej takich krasowych tworów przykrytych wodą
Załącznik:
090.JPG
090.JPG [ 79.33 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Załącznik:
089.JPG
089.JPG [ 108.03 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

i samo krase,w dobrej kondycji po zeszłorocznej suszy,ciekawe jak długo :?:
Załącznik:
096.JPG
096.JPG [ 62.58 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Z mokrej dolinki już blisko na Towarnie,i tu włącza się nostalgia,gdzie czasy gdzie było je widać zewsząd :?:
Lisia za drzewami
Załącznik:
114.JPG
114.JPG [ 51.21 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

nawet dochodząc do właściwych po szlaku skutecznie maskuje je sosnowy lasek
Załącznik:
118.JPG
118.JPG [ 69.63 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Na dzien dobry swe oblicze pokazuje jaskinia
Załącznik:
123_stitch.jpg
123_stitch.jpg [ 77.87 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

A krjobraz z tych zacnych Górek pozostawiam bez komentarza,zobaczcie sami
Załącznik:
182.JPG
182.JPG [ 67.36 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Dalej w kierunku Olsztyna,szlak ciągnie się przez taką bramę,dlaczego to charakterystyczne miejsce niema swej nazwy
Załącznik:
170.JPG
170.JPG [ 67.82 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Wędrówkę zakończyłem u stóp wielkiej wyrwy w górze,kamieniołom Kielniki widziany z góry,na dół nie zszedłem,odstraszyła mnie młodzież bawiąca sIę przy ognisku i głośno za głośnej muzyce
Załącznik:
201.JPG
201.JPG [ 44.56 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

Na koniec, jak bym mógł nie wspomnieć o Sokolich,które zapraszały od południa ale dnia już brakowało
Załącznik:
204.JPG
204.JPG [ 38.77 KiB | Przeglądane 16634 razy ]

I tak się skończył ten cudowny dzień,dla jednych święto Flagi,dla mnie dzień powrotu do tego co kocham,na koniec powrót z olsztynskiego rynku,który nocą jest całkiem OK
Załącznik:
238.JPG
238.JPG [ 43.03 KiB | Przeglądane 16634 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 18:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Niestety okolice Olsztyna zarastają jak cała Jura. Są wycinki lecz dotyczą sąsiedztwa skał, a dawne pola to albo działki budowlane, albo sosnowe i brzozowe zagajniki. Co i tak nie zmienia faktu już ten teren mimo bezpośredniego sąsiedztwa dużego miasta jest bardzo urokliwy i lubię tam jeździć.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2016, 00:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Niestety olsztyńskie pola to piach. Dobrze że chociaż sosny chcą na nich rosnąć.
Miedzy Olsztynem - Borowe a Kusiętami jest w lesie jedno pole uprawiane przez wiekowego już rolnika (przy czarnym szlaku rowerowym). Pole to orze przy pomocy konia.
Spotykałem pod Towarnymi staruszka z siekierą. Okazało się że przy pomocy tej siekiery przerzedził dość spory kawałek lasu (sosny za gęsto rosły), poobcinał dolne gałęzie drzewą a wiotkie drzewka poobwiązywał w ten sposób aby stabilnie trzymały się w pionie. Miał na pewno ponad 70 lat a robotę którą wykonał w swoim lesie sam wykonywałbym przez tydzień.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 mar 2017, 13:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Wczesna wiosna na Wzgórzach Srockich
Spacerek dotyczy terenu który przemierzałem dziesięć miesięcy temu więc postanowiłem nie zakładać nowego wątku ale nieco go uzupełnić o miejsca które wtedy ominąłem.
Przyznam że celem było"polowanie"na wielkie ssaki których tam bez liku,ale niestety podejść je w surowym wczesno wiosennym mocno prześwietlonym lesie to sztuka awykonalna.Czmychały w pośpiechu zanim obiektyw poprawnie łapał ostrość.Aż dziw bierze że taka niewielka enklawa jest w stanie gościć tyle różnorakiej gatunkowo zwierzyny,niestety aby z sukcesem je sfocić trzeba najmniej 400mm z naprawdę szybkim fokusem,albo poczekać na liście i inaczej podejść do tematu.
Na wzgórza dochodziłem z Kusiąt mijając dość urozmaiconą okolice porośniętą mieszanymi lasami,zdarzały się też spore polany zamienione na pola uprawne fajnie ze sobą kontrastujące.
Załącznik:
1 (1).jpg
1 (1).jpg [ 144.58 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Niemal każde poletko bądź polanka obstawiana jest ambonami łowieckimi,ciągle powstają nowe co świadczy o łowieckiej atrakcyjności tej okolicy.
Załącznik:
1 (2).jpg
1 (2).jpg [ 248.88 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Po krótkim spacerku sobie znanymi ścieżkami docieram do wapiennych wychodni nazywanych Psim Nosem.To chyba jedyne ostańce z nazwy pojawiające się na mapach jeśli chodzi o te wzgórza.
Załącznik:
1 (3).jpg
1 (3).jpg [ 282.08 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Załącznik:
1 (4).jpg
1 (4).jpg [ 261.64 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Coraz częściej można spotkać przylaszczki, niestety jeszcze bardzo pojedynczo. (poprawiłem /Michał)
Załącznik:
1 (5).jpg
1 (5).jpg [ 121.17 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Następnym punktem były jaskinie na najwyższym wzniesieniu tego niewielkiego pasma.Jeszcze do niedawno góra ta nie miała oficjalnej nazwy,za to wiele nazw potocznych co czasem stwarzało dziwne sytuacje.Do miejsca docieram dość późno,pogoda się mocno zmieniła gdy uganiałem się za zwierzakami,zrobiło się nieprzyjemnie zimno.Dochodząc do miejsca prowadziły mnie takie"strzałki"(zdjęcie),z tablicy informacyjnej dowiedziałem się że to efekt konkursu jaki ogłosiła gmina Mstów na nazwę tego wzgórza,i tu mam pytanie,czy gmina jest upoważniona do nadawania nazw geograficznych.Sama nazwa niczego sobie,nawet podkreśla wyjątkowość tej góry.
Załącznik:
1 (6).jpg
1 (6).jpg [ 159.24 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Jaskinie jak nazwa wskazuje są trzy choć wylotów jest nieco więcej,ale te duże bardziej okazałe są trzy.
Bliziutko siebie położone Schronisko II w Srocku,na lewo J.Sosnowiecka.
Aby zmieścić dwa w jednym połączyłem kilka fotek,zabieg nieco spłaszczył perspektywę...
Załącznik:
1 (7).jpg
1 (7).jpg [ 128.43 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Kilkanaście sporych kroków na SW wiedzie do kolejnego sporego otworu Jaskini Kowalskiego.
Załącznik:
1 (12).jpg
1 (12).jpg [ 295.97 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Wszystkie te otwory są połączone ze sobą tworząc System Jaskiń Srockich,z takim nazewnictwem często się można spotkać w niejednym opisie.Jaskinie nie są trudne do zwiedzania,tablice i opisy twierdzą że są bezpieczne,jest tylko jedno ale,jaskinie upodobały sobie dzikie zwierzęta,kuny,lisy i borsuki :!: Jeśli o tych borsukach to prawda to włażenie tam jakoś kłóci się z bezpieczeństwem.
Jeszcze kilka obrazków z tego najwyższego w gminie wzniesienia.
Załącznik:
1 (9).jpg
1 (9).jpg [ 279.59 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Załącznik:
1 (10).jpg
1 (10).jpg [ 278.02 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Załącznik:
1 (11).jpg
1 (11).jpg [ 272.93 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Na koniec północno wschodni stok góry,gdyby nie sosny byłby to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy.Może kiedyś gmina coś z tym zrobi,bo o sam szczyt jak widać został wygolony i jest teraz odsłonięty.
Załącznik:
1 (8).jpg
1 (8).jpg [ 150.59 KiB | Przeglądane 15309 razy ]

Stąd schodzę na dół,mijając liczne naturalne oczka wodne,brodząc w dość głębokich kałużach docieram do Jeziorka Krasowego które o tej porze roku jest godne miana jeziora.Od jeziorka do stacji czy przystanku jest już blisko,tak kończę kolejny wiosenny dzień na Jurze.
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2017, 16:37 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Dzięki za ciekawą relację z miejsc mniej popularnych wśród przeciętnych turystów.
Dla juroholików są to zapewne oazy spokoju, bez tłumów nawet w sezonie.
Pozytywnym jest fakt, że na wzgórzach ostała się ładna buczyna, a w obniżeniach terenu trochę brzózek. Sądząc po nazwach sąsiednich górek jest też trochę dębiny. Tylko ta cholerna sosna i sukcesja wtórna :evil: .
Myślę, że należałby zorganizować forumową burzę mózgów dotyczącą tego problemu.
Nie ma takiej bramy na świecie, której nie otworzyłby osioł wyładowany złotem. Będzie interes - nie będzie problemu.
Odnośnie wzgórza 329.4 mam pytanie : skąd masz tyle informacji o tamtejszych jaskiniach ?
Na mapach, nawet tych dokładnych nie są nawet zaznaczone.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2017, 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
niki napisał(a):
Odnośnie wzgórza 329.4 mam pytanie : skąd masz tyle informacji o tamtejszych jaskiniach ?
Na mapach, nawet tych dokładnych nie są nawet zaznaczone.

Widzisz,dawniej rzeczywiście trudno było o szybką informacje,ale były koła PTTK a w nich ludzie chętnie dzielący się wiedzą,można było się umówić na pogawędkę z kimś kumatym w temacie co niejednokrotnie zaowocowało wspólną wycieczką w dany rejon.Takie PTTK było dla nas młodych smarkaczy "legalnym paszportem" na Jurę i nie tylko,rodzice byli spokojni że jesteśmy bezpieczni i nic nam nie grozi bo mamy opiekę itd.,myślę że gdybym wpadł po szkole będąc w czwartej podstawówki i zagadał mamo jadę na Sokoły czy Zielonkę skończyłoby się co najwyżej na kapslach koło piaskownicy :mrgreen:
Potem z paczką włóczyliśmy się na własnąrękę"odkrywając" to i owo.Te trzydzieści lat temu żyło jeszcze dużo ludzi pamiętających wojnę i wyzwolenie.Niektórych można było słuchać godzinami,a taka audiencja kosztowała nas jedno czy dwa piwa :wink: W tych opowieściach temat dziur jurajskich również nie raz wypływał.
Dziś otwierasz neta i problem znika,jeśli chodzi o jaskinie ta strona jest super : http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main ... 2343bq0c2m
Powiększasz mapę,odnajdujesz to co cię interesuje,najeżdżasz kursorem i klikasz lewym klawiszem,wyskakuje okienko z wstępnym opisem i z konkretnymi odnośnikami do bardziej szczegółowego info.
Miłej zabawy :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2017, 20:53 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Bardzo dziękuję. Ucieszyłem się jak dziecko :D .
Strona rewelacyjna. Takiej mi brakowało. Pyszna zabawa.
PTTK-i przerabiałem, samodzielne odkrywanie też.
By móc się choć trochę zrewanżować polecam stronę http://htwins.net/scale2/
Wiedza ogólna, ale zabawa też przednia :D .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2017, 23:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Marianowski napisał(a):
Coraz częściej można spotkać sasanki,niestety jeszcze bardzo pojedynczo.

Na zdjęciu to nie sasanka a przylaszczka.

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 10:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Przemmo napisał(a):
Na zdjęciu to nie sasanka a przylaszczka.

Jasne że tak,poprawiałem kolejność zdjęć ale na tekst nie zwracałem uwagi,a gdy wieczorem zauważyłem niestety nie dało się już edytować.
Dzięki za czujność,może Admini w swej uprzejmości poprawią moje niezamierzone niechlujstwo za co będę bardzo wdzięczny. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 10:34 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Przemmo napisał(a):
Na zdjęciu to nie sasanka a przylaszczka.


Dzięki za czujność,może Admini w swej uprzejmości poprawią moje niezamierzone niechlujstwo za co będę bardzo wdzięczny. :)

Jakie niechlujstwo. Widocznie marzyłeś o sasankach.
Sasanki są najpiękniejsze - takie włochate i " nieziemskie " :D .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 12:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
Przylaszczki też potrafią być nieźle włochate. :D
Jeszcze niezupełnie rozwinięte, na Górze Stołowej w Jaroszowcu Olkuskim


Załączniki:
przylaszczki.jpg
przylaszczki.jpg [ 225.71 KiB | Przeglądane 15203 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 15:46 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
AndrzejG napisał(a):
Przylaszczki też potrafią być nieźle włochate. :D
Jeszcze niezupełnie rozwinięte, na Górze Stołowej w Jaroszowcu Olkuskim
Pierwszy raz widzę coś takiego. To jakieś mutanty, albo krzyżówka z sasanką :wink: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 18:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Przyjemnie popatrzeć, dawno nie byłem na Jurze, trzeba to nadrobić :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2017, 20:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Radek napisał(a):
dawno nie byłem na Jurze, trzeba to nadrobić :)

I nie zapomnij zabrać pełnej klatki,bo trochę brak ostatnio Radkowych obrazków :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 15:07


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL