Teraz jest 28 mar 2024, 13:50




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 paź 2016, 20:10 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Z Krakowa, a ściślej z Bronowic Małych do Karniowic zajechałem autobusem aglomeracyjnym nr 268, który z Krakowa wyjechał 12.23 (autobus o 9.18 odjeżdżał do Karniowic jak dla mnie za wcześnie).

Wycieczkę zacząłem w Karniowicach na końcowym przystanku autobusu nr 268.

Z tego przystanku udałem się w kierunku zachodnim drogą asfaltową, a zarazem - co ważniejsze - za znakami żółtego szlaku turystycznego.

Poniżej na zdjęciu fragment tej drogi:

Obrazek

Po około pół godzinnym marszu osiągnąłem początek Dolinki Kobylańskiej.
Na zdjęciu z lewej widać wiaty, gdzie można np. schronić się przed deszczem lub usiąść i coś zjeść.

Obrazek

To jest nieco dalszy, choć nadal początkowy fragment doliny. Jest najładniejszy, gdyż liczne tu skały nie są ukryte wśród drzew:
Obrazek

Zbliżenie na skały z lewej:
Obrazek

Zbliżenie na skały z prawej, tzw. Żabi Koń:
Obrazek

Kolejne skały, już kilkadziesiąt metrów dalej:
Nie wiem, jak się nazywają...
Obrazek

Idąc dalej w górę Doliny Kobylańskiej po prawej widzimy skałę zwaną Okrętem:
Obrazek

Dalsze skały nie były już tak efektowne, gdyż skryte wśród drzew.

Na zdjęciu poniżej widać już wyjście z Doliny Kobylańskiej do Będkowic.
Zniszczona droga betonowa.
Obrazek

Remiza OSP na Rynku w Będkowicach.
Tutaj też zajeżdża z krakowskich Bronowic Małych autobus aglomeracyjny nr 210.
Obrazek

Dalsza droga żółtym szlakiem turystycznym.
Fragment zejścia z Będkowic do Doliny Będkowskiej.
Obrazek

Już na dnie Doliny Będkowskiej. Widok w dół doliny, czyli tamtędy tym razem nie pójdę.
Obrazek

Idąć w górę Doliny Będkowskiej stopniowo zbliżamy się do właściwie monumentalnych urwisk
Sokolicy (z lewej, dalej) i Wysokiej (z prawej, bliżej):
Obrazek

Sokolica. Coraz bliżej...
Obrazek

Raz jeszcze Sokolica:
Obrazek
Na trawniku poniżej niej znajduje się odpłatne, prywatne pole namiotowe.

"Brandysówka" - można tutaj zjeść, napić się (również piwa) oraz zapłacić za pole namiotowe.
Obiekt na pewno czynny jest w weekendy. W tygodniu chyba nieczynny, zwłaszcza poza wakacjami.
Obrazek

Idąc dalej w górę Doliny Będkowskiej z lewej strony mija się Wodospad Szum (poniżej drogi):
Obrazek

Widok znad wodospadu w dół Będkówki:
Obrazek

Naprzeciw wodospadu, po drugiej stronie drogi, wznosi się odosobniona turnia Iglicy:
Obrazek

Dalsza droga w górę Doliny Będkowskiej, nadal asfalt.
Ponieważ droga się miejscami lekko wznosi w zimie bywa tu bardzo ślisko.
Obrazek

Węzeł szlaków w miejscu, gdzie szlak niebieski wreszcie "bierze rozwód" z asfaltową drogą.
Droga asfaltowa odbiła w lewo, a szlak, już bardziej dziki i błotnisty, wiedzie nadal dnem doliny.
Obrazek

Dalsza droga niebieskim szlakiem w górę Doliny Będkowskiej. Miejscami błotniście!
Obrazek

Źródło Będkówki - naturalne źródło krasowe!
Obrazek
Powyżej niego na stoku, ukryte w lesie, znajdują się Jaskinie Nad Źródłem.
Nie są to jaskinie turystyczne.

Dalsza droga:
Obrazek

W tych skałach znajduje się Jaskinia Łabajowa. Teren został ogrodzony przez prywatnego właściciela,
który jednak dopuszcza wspinaczkę skałkową bez specjalnego zezwolenia
oraz biwakowanie na swoim terenie. Biwakowanie jednak dopiero po uzyskaniu zgody (jest podany numer telefonu).
Obrazek

I tak oto osiągnąłem wreszcie asfalt, którym idąc prosto jak strzelił, mijając po drodze z lewej Jaskinię Nietoperzową, doszedłem do drogi Olkusz-Kraków.
Obrazek

Idąc w prawo drogą Olkusz-Kraków, na granicy Czajowic i Bębła, osiągnąłem przystanek komunikacyjny,
skąd po niezbyt długim oczekiwaniu wsiadłem w busa z Olkusza do Krakowa.
Obrazek

Część piesza wycieczki zajęła mi 3 godziny 40 minut. Przeszedłem w tym czasie nieco ponad 13 kilometrów.
"Mała zgrabna wycieczka" :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2016, 21:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Fajna relacja, bo że miejsce fajne to wiedziałem, ale jeszcze nie trafiłem na tak dokładnie opisanie tego rejonu. W tym roku tak mi chodziło po głowie pojechać tam z namiotem, ale pomysł upadł. Mam nadzieje, że jednak kiedyś do niego wrócę, a na wiosnę pewnie na spacer się w końcu do dolin wybiorę (jeszcze nie byłem tam...)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 paź 2016, 08:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Też robiłam takie kółko w zeszłym roku. A w Dolinie Będkowskiej jestem częstym bywalcem - zwłaszcza w wakacje, na polu namiotowym, które musi być zaliczone przynajmniej raz do roku. Wodę ze źródła Będkówki też piłam (i to nie raz) i żyję - choć nie wiem, czy woda tam jest zdatna do picia... Tablica o tym nie informuje.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2016, 18:46 

Dołączył(a): 07 sie 2014, 16:41
Posty: 113
Fajna wyprawa. Niebawem będę chciał się tam wybrać ponownie.
Tylko tym razem dowiozę rower na miejsce tak aby mieć więcej czasu na eksploracje.
Czy masz może jakiś ślad gpx z Twojej wycieczki?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2016, 23:44 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Nie pomyślałem o tym żeby zapisać ślad.
Ta trasa jest bardzo prosta orientacyjnie, może tylko na wyjściu z Będkowic trzeba uważać, gdzie skręcić z asfaltu do Doliny Będkowskiej...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2016, 08:11 

Dołączył(a): 27 lip 2015, 10:23
Posty: 42
Rowerem polecam podróż wzdłuż czerwonego szlaku rowerowego. Jest to pętla o długości 26 km: Bolechowice – las Krzemionka 3,7 – Kobylany 6,8 – Dol. – Dol. Będkowska Łączki 8,8 - Brama Będkowska] 10,5 – rejon Jaskini Nietoperzowej 14,8 – Bębło Kolonia Zach. 15,8 – Jaskinia Wierzchowska Górna 18,5 – droga Zelków – Biały Kościół Dol. Kluczwody 20,5 – Zelków 23,2 – Bolechowice 26,0


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2016, 07:59 

Dołączył(a): 07 sie 2014, 16:41
Posty: 113
Dzięki za wskazówki. Naniosę sobie to w gpsies aby mieć punkty odniesienia. Bo to że się pogubie to jest pewne i nawet oczekiwane :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 13:50


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL