Teraz jest 28 mar 2024, 16:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2017, 23:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Spragniony ich jestem bardzo,takie przy wyżowej słonecznej pogodzie,z dalekim widokiem najbardziej mi leżą,więc gdy tylko trafiło się okienko w zajęciach,a planów na wędrówkę raczej brak,podążyłem w miejsca które takie krajobrazy gwarantują.
Chętnie się nimi z Wami podzielę,z miejsc tych podziwiać możemy wszystko co na północy Jury najlepsze,a najlepsze jest to że mamy to wszystko jakby w pigułce,wszystko co krótko nazwać można kwintesencją jurajskiego krajobrazu.
Dzisiejszy spacer zacząłem od Dolnego Ostrówka,na"szczyt" wzgórza podchodziłem od Skrajnicy,po drodze mijając ciągle jeszcze oszronione choinki i drzewa
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 92.1 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 64.23 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Im wyżej tym więcej słońca i mniej szadzi,ale i horyzont bardzo krótki,gdzie Towarne :?: ,zamek,Lipówki,Biakło,Sokole,ledwo majaczą w prześwietlonej słońcem dziwnej mgle.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 25.28 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Gdy tylko dopisują odpowiednie warunki z miejsca tego krajobrazy zapierają dech w piersiach.
Wzgórze sprzyja również miłośnikom biegówek,
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 115.25 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

jak widać można klasycznie i łyżwą.
Cóż,dziś widać nie wiele,trzeba iść dalej,zobaczymy jak łaskawy będzie następny pewniak.Cel Górny Ostrówek,postanawiam tam dotrzeć asfaltami ponieważ leśne dukty do marszu się nie nadają
W Skrajnicy wciąż można spotkać sporo typowo jurajskich zabudowań z wapienia,zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych,niektóre straciły swój pierwotny wygląd w wyniku przebudowy czy remontów,ale nadal trafiają się i takie:
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 86.67 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 107.2 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 108.87 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Normalnie nie wybrałbym asfaltowej drogi ale ta okazała się całkiem spokojna i wraz z drzewami tworzyła całkiem miłą harmonię dla oka i ducha.
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 118.12 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Wreszcie jest,ze względu na mniejszy dystans z Górnego Ostrówka klasyki prezentują się lepiej,ale do doskonałości jeszcze daleko,jak widać aura dziś nie sprzyja.
Jednorazowo,na szeroko:
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 37.87 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

I trochę bardziej szczegółowo:
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 58.83 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 52.68 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Następny z moich widokowych pewniaków jest na Sokolich,idąc tam szerokim szutrem prowadzącym od parkingu walczę o każdy pomyślny krok i jednocześnie uświadamiam sobie jak szybko samosiejki sosny pozbawiają nas tego co najlepsze na Jurze.Jeszcze kilka lat temu Biakło było widoczne z każdego odcinka tej drogi,dziś to już tylko wspomnienie.
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 47.4 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Na osłodę tyle zostało tuż przed wejściem do lasu
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 76.14 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Punkt widokowy na Sokolicy,a dokładniej na Bońku czy Bonifacym,jak kto woli.Tu można się poczuć jak awiator,kawał Jury pod nami i daleko przed nami,zaraz po wejściu,po pierwszym spojrzeniu oczy się robią bardziej szerokie
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 86.81 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Dochodząc do łańcucha zobaczymy jeszcze więcej,również patrząc w dół
Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 124.01 KiB | Przeglądane 10163 razy ]

Miejsce to ma nie tylko walory widokowe,jest cudowną enklawą by zanurzyć się w śpiew i s
świergot ptaków których w koronach drzew jest bez liku,nawet dzisiaj dawały znać o sobie.Śmiało można je tam obserwować i fotografować dłuższym szkłem.
Biakło i Cegielnie które również bardzo polecam dziś nie odwiedziłem,nie miałem czym sfocić zachodu słońca,szklarnie zabrałem,pucha w domu została :mrgreen: Wszystkie przedstawione foty cyknąłem komórką,więc wybaczcie nie dociągnięcia i ogólny poziom.
Gdy tylko warunki pozwolą opad szczeny niejednokrotnie murowany
Zapraszam i pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 10:44 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Ciekawy spacer, egzotyczne jak dla mnie warunki ( prawdziwa zima ), tylko ta sukcesja wtórna :evil: .
Kiedy poznawałem Jurę prawie cała wyglądała jak okolice Góry Zamkowej w Olsztynie.
Nawet stojąc na palcach niektóre widoki stają się niedostępne.
Jak tak dalej pójdzie cała Jura " zostanie w lesie ".
Zostaną tylko powidoki w głowie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 11:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jura ze mną jest od dziecka czyli od zawsze,spędzałem tam z paczką niemal każdą wolną chwilę,pamiętam ścieżki i dróżki których już niema z różnych powodów.Oczka wodne i zalewy podzieliły podobny los ale to akurat dotyczy raczej ogromnych połaci naszego kraju(susza),nie samej Jury.
Natomiast tak szybko postępującej sukcesji wtórnej chyba nigdy przez ostatnie stulecia na Jurze nie było.
Cywilizacji nie zatrzymamy,dziś jurajska wieś nie potrzebuje Jury,jeśli wiesz co,mam na myśli.
niki napisał(a):
egzotyczne jak dla mnie warunki ( prawdziwa zima )

Nie było źle,momentami bardzo przyjemnie,pierwszy zimowy dzień gdy nie marzły dłonie trzymające telefon.Około południa dość obfitymi stróżkami płynęła woda.Może to i dobrze że zima puszcza systematycznie nie nagle,są miejsca w kraju że śniegu jest naprawdę sporo.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 12:48 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Naturalne punkty widokowe w mojej okolicy ( wzgórza morenowe ) zanikały nie tylko wskutek sukcesji wtórnej, ale i planowego zalesiana. Oczka wodne i starorzecza przechodzą w niepamięć nie tylko poprzez eutrofizację i zasypywanie śmieciami ( taka lokalna tradycja ), ale co najciekawsze na skutek plantowania przez miejscowych rolników. Likwidują oni wydmy śródlądowe zasypując pozyskanym z nich piaskiem małe zbiorniki wodne. W rejonie który od lat stepowieje :shock: .
Sukcesję wtórną można zatrzymać, lecz nie ma na to woli, a raczej interesu.
Będzie interes, nie będzie dzikiego zarastania.
W mojej okolicy na wzgórzach pozostają wieże obserwacyjne. Na Jurze nie rozwiązuje to problemu.
Giną największe Jej atrakcje - skały.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Bez przesady, regularnie skały są odsłaniane, zarówno tak spektakularnie jak na Berkowej, czy Dolinie Mnikowskiej, jak i w miejscach mało uczęszczanych, np. Damiak. Wiadomo, zielsko odrasta i efekt nie zawsze jest na wiele lat. Nie należy oczekiwać, że będzie się wycinało las w Rzędkowicach, by nie zasłaniał widoku na Mirów :P .

Ładna zima, u mnie szaro z resztkami śniegu w cieniu, ale w weekend pewnie to wszystko popłynie. Przebiśniegi już się czają pod spodem :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 19:42 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Chodzi o rozwiązania systemowe. Lasów ci w Polsce dostatek. Nie dla nich odwiedza się Jurę.
Berkową podgolono, a pod Kołoczkiem zarost. Jeszcze w latach 90-tych ze Zborowa było widać " grzbiet stegozaura " ( Sulmów ), czy choćby skały Dudnika. Dzisiaj z Podlesic nie widać urokliwych skałek w kierunku Morska, a nawet Ruskich Baszt :shock: .
Wygląda to tak, jakby muzeum 80% swych zbiorów trzymało w piwnicy, w magazynach, skrzętnie chroniąc je przed wzrokiem zwiedzających.
Poza tym co to za lasy. W większości sosna, a jak mówił Gombrowicz: " sosna to nie drzewo. Buk, dąb to są drzewa " :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 20:38 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski - po raz kolejny oglądam Twoje zdjęcia ze spaceru, i muszę przyznać, że coraz bardziej mi się podobają. Nigdy nie byłem na Ostrówku. Trzeba to nadrobić.
Bardzo klimatyczne miejsce.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2017, 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Ładna zima, u mnie szaro z resztkami śniegu w cieniu, ale w weekend pewnie to wszystko popłynie. Przebiśniegi już się czają pod spodem .

Nawet bardzo ładna,cieplutko,czuć nadchodzące przedwiośnie które jeśli nic się nie spartoli jest szansa aby było jak za dawnych lat gdy ludziom raczej obce były pojęcia o globalnym ociepleniu itp.
Niech w marcu w końcu będzie jak garncu a nie nieustanna słota w połączeniu z nieprzyjemnym chłodem,wtedy będą możliwości i chęci aby w naturze na Jurze obcować z przebiśniegami i w ogóle z całą piękną przedwiosenną i później wiosenną florą.
Niki,widzę że na temat zarastania jurajskich klasyków to Ty prawie extremista jesteś :wink:
Prawda jest taka że na Jurze postęp sprzyja zarastaniu.Fajnie że żyjemy w czasach które zewsząd oferują nam wygodę i ogólnie jest nas stać aby wygodnie żyć.Dziś już nikt nie ogrzewa izby chrustem,areał upraw też zmalał,po części dzięki UE.Szansą na "odsłoniętą"ciągle Jurę są jak to ująłeś akcje"golenia",tylko i niestety.
niki napisał(a):
Nigdy nie byłem na Ostrówku. Trzeba to nadrobić.

Warto,warto zbaczać z utartych szlaków.Plusem takich miejsc oprócz opisanych przeze mnie jest błogość i cisza o które czasem ciężko w sezonie w bardziej uczęszczanych okolicach.
Zdjęcia z komóry więc są jakie są,starałem się pstrykając,wstawiałem po uprzednim zmniejszeniu wagi i przycięciu.Poprawianie w programikach przynosi kiepski efekt bo wyskakują natychmiast wady,z szumem na czele,więc darowałem sobie ten zabieg.Tyle warte jest ponad 20 megapikseli :idea:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2017, 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Marianowski napisał(a):
błogość i cisza o które czasem ciężko w sezonie w bardziej uczęszczanych okolicach.


dlatego najlepiej jest zimą 8)

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 16:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL