Teraz jest 28 mar 2024, 11:53




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 mar 2017, 15:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Pogoda ładna,siedzieć w domu grzech,wiatr może odstraszać,ale tam gdzie nie wieje wiosnę czuć mocno.Tym razem nie popełniłem błędu kieleckiego i ubrałem się bardziej na cebulkę i uwierzcie mi że były miejsca i to często by zrzucić któryś ciuch i czuć się dalej komfortowo nie pocąc się.
Zamysł wycieczki czysto rekreacyjny,po miejscach dobrze znanych,lubianych przeze mnie,których mi nigdy dość.
Na początek start z Odrzykonia przez Pańską Górę do Olsztyna.
Ścieżka początkowo wiedzie między działkami rekreacyjnymi,typowymi w swej formie,ogrodzenie aby było,grill,altanka,czasem oczko wodne,na szczęście szybko się kończą.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 177.28 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

i staje się bardziej błogo i naturalnie,ptactwo głośno oznajmia zadowolenie z aury,krajobraz tam gdzie odsłonięty wyraźnie komunikuje gdzie jesteśmy.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 88.07 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Nawet głośne południe Czewy prezentuje się stąd fajnie.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 84.29 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

W słonecznym zaciszu pierwsze tegoroczne spotkanie z gadem,ale gdy się żmija w kłębek zwija...Więc poszedłem dalej,pewnie wolałaby spotkać małego gryzonia itp zamiast natręta z aparatem :mrgreen:
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 146.77 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Dochodzę do kamieniołomu,leży nieopodal ruchliwej 46-tki,ale na szczęście zgiełk tu nie dociera,cieszy też to że mimo bliskości wielu gospodarstw nie uświadczysz tu śmieci.
http://www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/panska_gora
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 148.54 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Dalej szybko przez Olsztyn,zostawię go sobie na powrót,tuż na S E za rynkiem masywna wychodnia wapieni nosząca miano Słonecznych Skał,świetnie kontrastująca z błękitem i zielenią trawy której brak,mimo bardzo bliskiego sąsiedztwa zabudowań zawsze to miejsce robi na mnie wrażenie.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 93.54 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

W kierunku G.Cegielni idę ulicą gdzie zabudowania jeszcze niedawno kończyły się w tym miejscu (zdjęcie),ale teraźniejszość stanowi inaczej :twisted:
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 97.43 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

W kierunku następnego kamieniołomu idę na powrót odrestaurowaną ścieżką geologiczną,bardzo dokładnie oznakowaną i z tablicami.Z braku miejsc na oznakowanie poukładano wzdłuż ścieżki kamienie wyglądające trochę jak okruszki znaczące powrót z znanej bajki. :mrgreen:
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 167.62 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Kamieniołom Kielniki,dla lubiących ciszę polecam w tygodniu,gdy aura sprzyja okupuje go młodzież biesiadująca przy ogniskach.Dla zaciętych geologicznie myślę że atrakcyjne miejsce.
http://www.olsztyn-jurajski.pl/kategori ... m_kielniki
Załącznik:
9_stitch.jpg
9_stitch.jpg [ 108.13 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Jaskinia Magazyn,kiedyś rzeczywiście magazyn.
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 187.48 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 133.86 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Aby zobaczyć takie klejnoty potrzebna odzież warta wyciorania.
Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 91.14 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

Drugi otwór jaskini,Magazyn to mniej więcej 10-cio metrowy"tunel".
Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 207.87 KiB | Przeglądane 10629 razy ]

ciąg dalszy nastąpi...


Załączniki:
13.jpg
13.jpg [ 207.87 KiB | Przeglądane 10629 razy ]


Ostatnio edytowano 04 mar 2017, 16:06 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 15:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ogrodzony teren na wschodnim krańcu kamieniołomu i zielone wiaty to magazyn rdzeni Centralnego Archiwum Geologicznego.
https://www.pgi.gov.pl/narodowe-archiwu ... chowp.html
Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 89.82 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Jeden z rodzynków tego miejsca,niemal jak przekrojowa rycina geologiczna ale tu live,lej krasowy.
Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 166.13 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Czerwono jak widać nie tylko w kieleckim,tzw.terra rossa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Terra_rossa
Załącznik:
16.jpg
16.jpg [ 81.47 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Jaskinia w Kielnikach,tu u wrót jaskini zachowały się jedyne ślady zimy jakie dziś widziałem,miniaturowe poletka zlodowaciałego śniegu.Powyżej wejścia lekko na południe widać spory uskok tektoniczny,niestety większe zdjęcie gdzieś wyparowało.
Załącznik:
17.jpg
17.jpg [ 187.9 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Ale wyeksponowane najdłużej na słońce i zarazem osłonięte od chłodnych podmuchów przez wysokie ściany łomu drzewka prezentują się tak.
Załącznik:
18.jpg
18.jpg [ 60.88 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Powoli zachodzi słonko nadając wczesno wieczornego kolorytu okolicy,jak tu nie spojrzeć za siebie.
Załącznik:
19_stitch.jpg
19_stitch.jpg [ 39.08 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Najlepsza pora na zamek.Smog nagle stał się modny,i Olsztyn go ma :wink: .
Załącznik:
20.jpg
20.jpg [ 29.84 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Moment gdy na zamku zamiera gwar,warto tu wtedy być.
Załącznik:
21.jpg
21.jpg [ 24.23 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

Olsztyński rynek opanowała sztuka współczesna,wyznawcą jaj nie jestem ale rynek nocą moim zdaniem zyskuje sporo.
Załącznik:
22.jpg
22.jpg [ 69.5 KiB | Przeglądane 10625 razy ]

I minął kolejny fajny dzień.
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 18:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Widzę, że się rozkręciłeś, choć kierunek trochę dziwny, ja dzisiaj pierwsze +35 cm z Przemszy wyhaczyłem :P . Wilcze łyko już zaczyna kwitnąć.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 18:48 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
O mam konkurencję :mrgreen:
Ciekawostką jest że samce po zimowaniu do pierwszej wylinki raczej nie polują, ale jak by się jakiś gryzoń czy inszy fotograf pod zęby nawinął to kto wie...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 18:55 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Niechybnie jesteś lokalnym patriotą. Mam nadzieję na niejedną jeszcze, równie ciekawą relację.
Wiosną właściwą planuję odwiedzić również te strony, zanim do końca zarosną.
Nic nie zastąpi aktualnego " spisu z natury ".
Rano miałem chlupot mózgu i dopiero po drugiej kawie zrozumiałem, że chodzi o " zygzaki " te na ziemi, a nie w powietrzu.
Gratuluję spotkania tete-a-tete z gadem. Wyprzedziłeś nawet mistrza :shock: . Poza tym On przychodzi na kuestę z myszami w kiszeniach. Grzebiąc w kelowejach, czy innych oksfordach żmije potrafią się obudzić w samym środku zimy, tylko na sam zapach Jego przesiąkniętej myszami kurtki :mrgreen: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 20:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Widzę, że się rozkręciłeś, choć kierunek trochę dziwny, ja dzisiaj pierwsze +35 cm z Przemszy wyhaczyłem :P . Wilcze łyko już zaczyna kwitnąć.

O gratulki za kropka,mnie jeszcze nad wodę jakoś nie ciągnie,ale jurogłód owszem się rozkręcił albo raczej trwa od dziecka,tym bardziej gdy na co dzień często jestem z dala od Niej.Kierunek,hmm,tak na łapu capu,te łagodne pagóry gdy niema liści na drzewach są atrakcyjne,zwierzyny przeróżnej tam wiele,nie bez powodu stoją tam ambony,no i widoki,i żmije :mrgreen:
A rybki jak co to sandaczy czy zębatych w Wiśle pogonię :mrgreen:
Michał napisał(a):
O mam konkurencję
Ciekawostką jest że samce po zimowaniu do pierwszej wylinki raczej nie polują, ale jak by się jakiś gryzoń czy inszy fotograf pod zęby nawinął to kto wie.

Bądź spokojny,nawet jeśli konkurencja to zdrowa :wink: Jest jakiś sposób na szybkie określenie płci tego gatunku :?:
niki napisał(a):
Niechybnie jesteś lokalnym patriotą. Mam nadzieję na niejedną jeszcze, równie ciekawą relację.

Tak,jestem,trudno nie być mając pod nosem to co mam.Spędziłem ponad siedem miesięcy na Jurze we Francji,a po pięciu myślałem już o tej naszej,sentymenty są nieuleczalne.
Czasem zastanawiam się co warte są takie relacje na forum gdzie nie brakuje prawdziwych Jej koneserów.Ale jeśli ludzie spoza regionu czytają to Forum to czemu nie?
Chociaż nie raz znajomi czytając te posty robią oczy zdziwieni że to stąd.
Dla mnie Jura to stan ducha,i porównywanie tu jest to a tam fajniej bo jest tamto nijak ma się do mojego sposobu postrzegania :idea:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 20:48 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Michał napisał(a):
Ciekawostką jest że samce po zimowaniu do pierwszej wylinki raczej nie polują, ale jak by się jakiś gryzoń czy inszy fotograf pod zęby nawinął to kto wie.

Mam do dzisiaj pamiątkę z Jury w postaci żmijowej wylinki, którą znalazłem w szczytowych partiach Łysaka. Wysoko się gadzina wspięła.
Marianowski napisał(a):
Tak,jestem,trudno nie być mając pod nosem to co mam.Spędziłem ponad siedem miesięcy na Jurze we Francji,a po pięciu myślałem już o tej naszej,sentymenty są nieuleczalne.
Czasem zastanawiam się co warte są takie relacje na forum gdzie nie brakuje prawdziwych Jej koneserów.Ale jeśli ludzie spoza regionu czytają to Forum to czemu nie?
Dla mnie Jura to stan ducha

Czasem myślę, że jestem bardziej jurajski od rdzennych Jurali.
Zakochałem się w Jurze mając kilka lat, Ona była miliony lat starsza, ale bardzo piękna.
Śniła mi się po nocach. W międzyczasie zmieniła się nie do poznania.
Teraz też ją kocham, choć nie jestem już zakochany.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2017, 16:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Na wschodnim krańcu kamieniołomu Kielniki znajduje się taka dziwny zbudowany przez człowieka obiekt.Można by go uznać za schron,w kamieniołomach schrony to normalka,ale tu z taką hipotezą kłóci się rozmiar ewentualnego wejścia,ma zaledwie 50-60cmm wysokości. Dla chcącego się tam schronić wejscie takie stanowi poważny dyskomfort więc myślę że jednak obiekt miał inne przeznaczenie.Wie ktoś może w jakim celu utworzono taką norę :?:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 232.92 KiB | Przeglądane 10521 razy ]

i trochę jakby z profilu
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 197.14 KiB | Przeglądane 10521 razy ]


Wracając jeszcze do piątkowego spaceru,a dokładniej do kamieniołomu Na Panskiej Górze.
Mapy PIG,te z rozmieszczeniem jaskin http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main ... 2343bq0c2m pokazują Jaskinię Amonitów właśnie w tym kamieniołomie (zaznaczyłem żółtym kółkiem) co jest błędem,ja tam nigdy żadnej jaskini nie widziałem.Ta zaznaczona czerwonym okręgiem to jest właśnie Amonitów,bliżej"szczytu" górki.
Załącznik:
okolica.jpg
okolica.jpg [ 69.56 KiB | Przeglądane 10521 razy ]

OsmAnd również pokazuje tą zaznaczono na żółto,ale tej właściwej w czerwonym kółku w tej fajnej nawigacji nie uświadczysz.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2017, 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Marianowski napisał(a):
Wracając jeszcze do piątkowego spaceru,a dokładniej do kamieniołomu Na Panskiej Górze.
Mapy PIG,te z rozmieszczeniem jaskin http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main ... 2343bq0c2m pokazują Jaskinię Amonitów właśnie w tym kamieniołomie (zaznaczyłem żółtym kółkiem) co jest błędem,ja tam nigdy żadnej jaskini nie widziałem.Ta zaznaczona czerwonym okręgiem to jest właśnie Amonitów,bliżej"szczytu" górki.
Załącznik:
okolica.jpg

OsmAnd również pokazuje tą zaznaczono na żółto,ale tej właściwej w czerwonym kółku w tej fajnej nawigacji nie uświadczysz.


A skąd Ty wiesz, gdzie ona się znajduje/znajdowała??

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 mar 2017, 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
markpm napisał(a):
A skąd Ty wiesz, gdzie ona się znajduje/znajdowała??

Miałem nadzieję że Ty się odezwiesz :) ,znaczy się że była ale na skutek np. prac w przeszłości w kamieniołomie jest obecnie niedostępna lub jej niema? Chodzi mi o tą zaznaczoną na żółto.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 11:53


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL