Teraz jest 28 mar 2024, 12:21




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2018, 21:00 

Dołączył(a): 04 lip 2016, 14:09
Posty: 39
Do Krzeszowic bardzo łatwo jest dostać się z Krakowa, gdyż mamy tu do dyspozycji busy, autobus aglomeracyjny linii "278" oraz linię kolejową. Najszybszym sposobem podróży są busy. Koszt przejazdu z Krakowa do Krzeszowic wynosi 5 PLN.

Ja akurat jechałem autobusem aglomeracyjnym linii "278", który tym się charakteryzuje że jedzie w tę i nazad po miejscowościach rozsianych po Rowie Krzeszowickim (Zabierzów, Kobylany, Rudawa, Radwanowice) i w związku z tym przejazd do samych Krzeszowic trwał prawie całą godzinę.

Obrazek
Budynek stacji kolejowej w Krzeszowicach. Zabytkowy. Odnowiony. W swojej części nadal służy podróżnym, ale w części przeważającej mają w nim swoje siedziby rozmaite inne instytucje.

Obrazek
Wycinek węzła szlaków w pobliżu stacji kolejowej. Ja będę udawał się generalnie żółtym szlakiem do Czernej, ale najpierw nieco zwiedzania samych Krzeszowic.

Obrazek
Pałac "Vauxhall" - jeden z najcenniejszych zabytków w Krzeszowicach.

Obrazek
Kościół pod wezwaniem św. Marcina z Tours.

Obrazek
Pałac Potockich. Został oddany spadkobiercom i majestatycznie popada w coraz większą ruinę.

Obrazek
Japoński mostek w przypałacowym parku. Drewno butwieje. Żelazo rdzewieje. Zapuszczony przypałacowy park promieniuje smutkiem, a przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętnił życiem...

Obrazek
Kopalnia wapienia "Czatkowice". W wyniku zmian administracyjnych znalazła się na terenie Krzeszowic. Ogromny zakład wydobywczo-przemysłowy!

Obrazek
To już Dolina Eliaszówki. W lewo w górę widać drogę prowadzącą do klasztoru w Czernej.

Obrazek
Wejście na teren klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.

Obrazek
M.in. stara studnia.

Obrazek
Rzeźba św. Eliasza Proroka, który jak głoszą legendy żył w IX wieku przed Chrystusem.

Obrazek

Obrazek
Wnętrze kościoła św. Eliasza Proroka na terenie klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.
Miałem to szczęście, że kiedy tam wszedłem to nie było tam żadnego innego człowieka.
Powiew wieków... Powiew Sacrum...

Widoczny czarny ołtarz główny został wykonany z tzw. marmurów dębnickich, które były ongiś wydobywane w pobliskim Dębniku.

Obrazek

Obrazek
Dobudowana współcześnie część klasztoru. Została jednak perfekcyjnie dopasowana architektonicznie do części zabytkowej, więc niczym nie razi i nie burzy charakteru tego miejsca.

Obrazek
Zwiedzając klasztor Karmelitów w Czernej pomyślałem sobie w pewnym momencie, że ludzie jeżdżą z Polski do Włoch, do Francji, a niekiedy i znacznie dalej, a tymczasem w Polsce są przecież miejsca, które mogą bez kompleksów konkurować z zagranicznymi słynnymi zabytkami. Myślę że jednym z takich miejsc jest właśnie klasztor w Czernej - miejsce klimatyczne i miejsce wyjątkowe, które naprawdę warto odwiedzić. I później do niego wracać!!!

PS. Cała wycieczka od momentu opuszczenia autobusu "278" w Krzeszowicach do momentu odjazdu życzliwą okazją z Czernej do Krzeszowic trwała cztery i pół godziny.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2018, 09:23 

Dołączył(a): 28 lut 2016, 15:19
Posty: 156
Lokalizacja: http://www.naukaoklimacie.pl/
Studnia przeszła remont. Tak wyglądała wcześniej.


Załączniki:
678456346920052.JPG
678456346920052.JPG [ 84.71 KiB | Przeglądane 8351 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:21


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL