Teraz jest 28 mar 2024, 10:47




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 kwi 2008, 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Na początek historia:
Mała kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Kromołowie figuruje na sporządzonym przez Urząd Wojewódzki w Kielcach spisie kwater i cmentarzy wojennych (zdjęcie listy poniżej). Dokument powstał po zakończeniu komasacji w powiecie zawierciańskim w roku 1937, wynika z tego, że kwatera nie była przeznaczona do likwidacji. Spoczywa na niej 9 poległych Austriaków. W dokumentach Referatu Grobownictwa Wojennego UW. Kielce zachował się ogólny zapis, że w III kwartale 1936 roku w Kromołowie wykonano następujące remonty : " Uformowano i odarniowano 8 grobów pojedynczych i ustawiono 8 krzyży dębowych (prawdopodobnie cm. parafialny). Ustawiono 6 krzyży dębowych. Parafialny i wojenny."
Można się zastanawiać, czemu 8, skoro było przecież 9 pochowanych. Odpowiedź znajduje się w "Opisie historycznym zabytków diecezji częstochowskiej " ks. Jana Wiśniewskiego, dokładnie na stronie 178 przy omawianiu cmentarza parafialnego w Kromołowie, jest opisany nagrobek Bronisława Kropaczka ,jak głosi inskrypcja : " Dr. filozofii, geologa, kierownika stacji geologicznej w Borysławiu, chorążego 20 pułku Obrony Krajowej ze Stanisławowa, urodzonego w Rzeszowie w 1886 roku, poległego w walce pod Kromołowem 18.11.1914."
Nie było więc potrzeby stawiania 9 krzyży, ponieważ cywilny nagrobek jednemu z poległych wystawiła rodzina.

Stan obecny.
W listopadzie lub grudniu ubiegłego roku zbierając materiały do publikacji postanowiłem pochodzić nieco po kromołowskim cmentarzu w poszukiwaniu nagrobka Bronisława Kropaczka. Specjalnie nie liczyłem na jego odnalezienie, stało się jednak inaczej. W centralnej części cmentarza zlokalizowałem mocno zniszczony piaskowcowy nagrobek chorążego. Stał na lekkim wyniesieniu terenu, obok niego nie było innych grobów. Zdałem sobie sprawę, że trafiłem na kwaterę wojenną, której nie zajęły jednak pochówki cywilne. Po dębowych krzyżach nie pozostał ślad a miejsce to jest obecnie dzikim śmietnikiem.(foto poniżej)

Koncepcja.
Pomyślałem, że z uwagi na niewielkie rozmiary założenia można by pokusić się o jego rekonstrukcję. Pomysłem podzieliłem się z rodziną i kilkoma znajomymi, między innymi z Michałem (adminem). Byłem cokolwiek zaskoczony reakcją, rozmówcy stwierdzili, że to fajny koncept i zgłosili akces do przedsięwzięcia. To mnie zmotywowało.

Sposób i cel.
Celem jest odtworzenie kwatery. Patronat nad projektem objęła Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Katowicach. Cały akcja ma być przeprowadzona jako nie komercyjna inicjatywa obywatelska. Prace nad całością rozpoczęły się jakiś miesiąc temu. Na dzień dzisiejszy udało się załatwić zgodę administrującego cmentarzem proboszcza parafii Kromołów ks. Jana Duźniaka. Jest zgoda na prace i wjazd na cmentarz. Z Żarek dzięki zrozumieniu i otwartej postawie pana Burmistrza Klemensa Podlejskiego udało się pozyskać 8 żeliwnych krzyży odzyskanych po dewastacji cmentarza wojennego w Kotowicach (krzyże są kopiami). Znaki nagrobne przywieźliśmy z Michałem dzisiaj, są u mnie na posesji. (fotka protokołu przekazania i krzyży poniżej). Docelowo będą one zamontowane w Kromołowie, w miejscu drewnianych. Uważam, że można pozwolić sobie na takie odstępstwo od pierwotnego wyglądu kwatery, ponieważ forma krzyży żeliwnych jest powszechnie kojarzona z jurajskim cmentarzem pierwszowojennym.

Jak?
Całość projektu ma być zrealizowana w formie akcji obywatelskiej lub jak kto woli społecznej. Nie przewidujemy sponsorów, nakłady pieniężne będą raczej niewielkie (dwa worki cementu, piasek, około 2m płaskownika i kilka gwintowanych prętów) pieniądze na te materiały mają być zgromadzone poprzez dobrowolne wpłaty drobnych sum dokonywane przez zgłaszających akces do projektu (kwestia techniczna, wymaga ustalenia po określeniu kręgu zainteresowanych udziałem). Wszystko będzie jawne i na bieżąco relacjonowane na forum. Ważniejsza od pieniędzy jest zaangażowanie i wspólna praca osób zainteresowanych odbudową kwatery. Myślę, że zakres prac jest taki, że wystarczą dwie soboty + jedno spotkanie na miejscu w celu opracowania wspólnej koncepcji prac i docelowego wyglądu założenia.

Czemu w ten sposób?
1. Cały projekt ma charakter nie komercyjny, jego przebieg jest jawny i na bieżąco relacjonowany na forum. Wszystko obecnie oscyluje wokół promocji, sprzedaży i mierników opłacalności, każdy w tym trochę siedzi. Jednak czasem warto się nieco od tego uwolnić i nie podlegać ciągłej presji marketingowej.
2. Zaangażowanie w projekt maksymalnie dużej liczby osób spopularyzuje samą idę, niekonwencjonalny sposób działania być może zainteresuje też media.
3. Sporo się narzeka na różne urzędnicze inicjatywy, lub brak takowych, w zakresie krajobrazu kulturowego Jury, próby obywatelskiego wpływania na kształtowanie rzeczywistości są raczej sporadyczne (uprzedzając pytanie nie mam na myśli niczego konkretnego). Mam nadzieje, że projekt wykaże, że także oddolnie, bez rzeszy sponsorów, angażowania aparatu administracyjnego i asygnowania dużych sum można coś zauważalnego zrobić.

W projekcie może wziąć udział każdy na równych prawach, odpowiem na wszystkie Wasze pytania, i proszę o ewentualne sugestie.
Zapraszam serdecznie do wzięcia czynnego udziału w przedsięwzięciu.
Pozdrawiam.

Zaakcentowałem akapity - mam nadzieję że się Piotrek nie obrazisz /Michał


Załączniki:
k.jpg
k.jpg [ 73.56 KiB | Przeglądane 14755 razy ]
prot.jpg
prot.jpg [ 38.33 KiB | Przeglądane 14755 razy ]
kwat.jpg
kwat.jpg [ 89.52 KiB | Przeglądane 14755 razy ]
lista.jpg
lista.jpg [ 59.66 KiB | Przeglądane 14755 razy ]


Ostatnio edytowano 10 kwi 2008, 18:36 przez u469, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2008, 18:47 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W uzupełnieniu, poniżej skan z Wiśniewskiego


Załączniki:
wisniewski_krom1.jpg
wisniewski_krom1.jpg [ 43.08 KiB | Przeglądane 14738 razy ]
wisniewski_krom2.jpg
wisniewski_krom2.jpg [ 65.82 KiB | Przeglądane 14738 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 kwi 2008, 21:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Postawa godna pochwały, zazdroszczę zainteresowan.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 kwi 2008, 08:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
Piotrze ja z mojej strony oferuję pomoc fizyczną jak i niewielką materialną a także jako członek Kręgu Instruktorskiego "PIK" ZHP postaram się aby i moi współ-kręgowcy pomogli i objęli w opiekę tą kwaterę
Czuwaj Andrzej Giewon


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2008, 09:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Chwała .... i skrzypce. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszy inwentarz grobów
na terenie powiatu zawierciańskiego sporządzono przy wydatnym udziale harcerzy
w ramach jednej z akcji alertowej w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Dzięki temu powstała dokumentacja miejsc pamięci narodowej na terenie powiatu, o której już wszyscy zdążyli zapomnieć . Leżała ona sobie w jednej z prywatnych piwnic.
Bez ich pomocy byłoby to wówczas o wiele trudniejsze. Rowerów było wtedy znacznie mniej niż dzisiaj.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2008, 14:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2006, 20:18
Posty: 60
Lokalizacja: Z-cie
Jeżeli znalazłoby się miejsce to chętnie zgłaszam swój akces - fizycznie i maszynowo :)
Uważam, że inicjatywa jest bardzo dobra.
Kwatera przedstawiona na zdjęciach wygląda na mocno zaniedbaną - jej odnowienie to będzie niejako nasz wkład w ocalenie historii regionu od zapomnienia.

Czas najwyższy, by wreszcie coś zrobić, a nie tylko pisać o działaniu.

Zachęcam do udziału w tym projekcie!

PS: Na kiedy wstępnie jest planowana akcja?

_________________
szeregowy członek Towarzystwa Jurajskiego - http://www.TowarzystwoJurajskie.pl
Jura Paintball Silesia: http://www.paintball-slask.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2008, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Prace terenowe na kwaterze rozpoczną się prawdopodobnie w końcu kwietnia,( to jest do dogadania po skompletowaniu zespołu). Działania związane z lekkim (miejscowym)oczyszczeniem krzyży, zapodkładowaniem i pomalowaniem korodujących miejsc oraz przygotowaniem ich do obsadzenia w betonie rozpocznę w nadchodzącym tygodniu. Żona zrobi też szablon za pomocą którego na każdym krzyżu będzie namalowana data 1914. Fotorelacje z tych prac pojawią się na forum.
Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2008, 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Dzisiaj po południu przygotowałem cztery opaski kotwiczne do mocowania krzyży w betonie. Pozostałe zrobię w tym tygodniu. Bawiłem się z tym godzinkę , materiał nic nie kosztował, ponieważ w całości pochodził z garażowych śmieci. Poniżej fotka zamontowanej kotwy.
Pozdrawiam.


Załączniki:
opaska.jpg
opaska.jpg [ 59.89 KiB | Przeglądane 14413 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2008, 19:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
o to prace ruszyły - świetnie; przynajmniej będą dobrze siedzieć na swoim miejscu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2008, 20:21 

Dołączył(a): 15 kwi 2008, 20:11
Posty: 2
Lokalizacja: Zawiercie
Jestem za przyłączeniem się do pomocy przez KI "PIK" trzeba tylko z resztą porozmawiać. A z tego co zdążyło dziś dojść do moich uszu, to czeka nas wizyta w UM. Chcą z nami rozmawiać o opiece nad takimi właśnie miejscami.

Andrzejku zabieramy się za naszych i zaczynamy działać :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2008, 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
U469 masz już poważne wsparcie.
Trzymaj się (Zapomniałem tego napisać).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2008, 21:24 

Dołączył(a): 26 lis 2007, 13:10
Posty: 70
Lokalizacja: Zawiercie
witam
bardzo chętnie pomogę fizycznie, oraz w innych sprawach. Czekam na szczegóły. Temat wojny na Jurze jest mi dość dobrze znany
Dominik


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2008, 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2006, 20:18
Posty: 60
Lokalizacja: Z-cie
Czyli prace idą do przodu - czekam na dokładne wyznaczenie terminu.

_________________
szeregowy członek Towarzystwa Jurajskiego - http://www.TowarzystwoJurajskie.pl
Jura Paintball Silesia: http://www.paintball-slask.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2008, 14:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Wszystkie obejmy kotwiczne są już gotowe. Powstały też szablony i na tabliczkach inskrypcyjnych krzyży umieściliśmy datę. Wstępne termin prac porządkowych na kwaterze ustalam na sobotę 26.IV.08. Piszcie, czy termin Wam odpowiada i kto ostatecznie przybędzie. Poniżej fotka robocza.
Pozdrawiam.


Załączniki:
k.jpg
k.jpg [ 61.66 KiB | Przeglądane 14232 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2008, 17:28 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Ładnie napisy wyszły, sobota 26 kwietnia wstępnie mi pasuje.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:47


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL