Teraz jest 28 mar 2024, 12:37




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lip 2009, 19:58 

Dołączył(a): 16 lip 2009, 19:36
Posty: 2
Lokalizacja: sosnowiec
Hej

W miejscowości Klucze , niedaleko Olkusza znajduą sie dwa stawy : czerwony i zielony. Oba powstałe pod koniec XIX wieku po zalaniu kopalni. z tego co znalazłem były to kopalnie rud
żelaza.
Czy ktoś sie orientuje jak te kopalnie wyglądły? czy była to mała odkrywka czy też bito
jakieś sztolnie? W ten weekend wybieram sie tam w koncu ponurkować - i staram sie dowiedzieć czego sie mozna pod wodą spodziewać.
Dlatego każda informacja, mapa, skan starej pocztówki, jakieś szkice czy opis- są dla mnie istotne.
z góry dzięki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2009, 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Opis już zamieściłeś, szkicu nigdy nie widziałem. W Zielonym podobno jest 10 m głębokości. Była to odkrywka, aczkolwiek powyżej stawów znajduje się sztolnia.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lip 2009, 10:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Ja słyszałem że w okolicy ściany skalnej był szyb który obecnie jest zalany.

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 lip 2009, 10:57 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Uważaj, bo jest to niebezpieczny "akwen". Głęboki i mulisty.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2009, 19:49 

Dołączył(a): 16 lip 2009, 19:36
Posty: 2
Lokalizacja: sosnowiec
Hej

Zgodnie z obietnicą opis z nurkowania.
Stawy są dwa - czerwony i zielony. Czerwony odpada całkowicie- przejrzystość wody jest
minimalna.
Zielony- da sie zanurkować ale pod warunkiem że sie przyjedzie jak nie ma kąpiących
obstawiałbym że najlepszy będzie koniec września, albo początek maja.
Zejście z plaży na północym brzegu i runda dookoła. Termoklina jest mniej wiecej
na 4-4,5 metrach. I tam widocznosć spada do ok 0,5 metra a chwilami mniej.
Głębiej można zanurkować od południowego stoku. Pod wodą jest rumowisko - kamienie
wymieszane z kawałkami drzew. woda jest od tej strony czystsza - można zanurkwoać
do ok 10 metrów zanim pojawi sie zawiesina.
Co jest pod wodą : słupy. betonowe bloki o przekroju 60cm na 60 i wysokosci ok 2 metrów.
Ich wierzchołek jest pół metra od powierzchni wody. Cztery są na od wschodniego brzegu - widać je z lądu. dwa po zachodniej stronie - na wprostu wpływu do rzeczko- jeden słup
stoi a drugi leży. Jak wspomniałem od południa jest rumowisko. Na rumowisku bardzo dziwna rzecz- jakby drewniana drabina z jednym szczeblem. A o szczebel opiera sie
całkiem spory okrągły głaz. jak to kiedyś zbutwieje to głaz sie ładnie poturla na dno.
Samego dna nie zwiedziłem- zawiesina wymagała by pływania "na macanego"
i wyklucza fotografię.
Z informacji od ludzi na brzegu - podobno max głębokość to 14 m , ale tam już nie ma
żadnej widocznosci z powodu zawiesiny.
Ryby ; sporo małych (15-20) cm okoni, dwa półmetrowe szczupaki .
W sumie akwen taki sobie - do pływania nie za bardzo bo głęboki , a w płytszej częsci
za dużo starych gałęzi na dnie.
do nurkowania - też tak sobie - ze względu na kiepską widocznosć. Ale planuje odwiedzić
końcem września- może będzie lepiej i uda sie zobaczyć tą najgłębsza część.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2009, 12:34 

Dołączył(a): 30 lis 2008, 13:23
Posty: 77
Lokalizacja: jura
Raczej w tym stawie nic ciekawego nie znajdziesz ,miejscowi nurkowie czasami czyszcza ten staw ze śmieci,szyb był po stronie praewj patrząc na skały lecz jest zasypany .Pamiętam ten staw gdy nie było w nim wody, same stare dzrewa i gałęzie no i betonowe słupki.Kiedyś tam była kopalnia rudy (odkrywka ) lecz to było w czasach przed wojennych,Głaz który zobaczyłeś pod wodą to jest poprostu kawałek skały która odpadła ze ściany nad stawem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2009, 21:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Dzięki za opis! ja jeszcze pamiętam jak te słupy wystawały nad powierzchnię.


Trzeci szyb był (JEST) w Jaroszowcu - dziś ujęcie wody - ktoś wie, jaką miał (lub ma) głębokość?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2009, 17:31 

Dołączył(a): 30 lis 2008, 13:23
Posty: 77
Lokalizacja: jura
O jakim szybie piszesz w którym miejscu jest w Jaroszowcu?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2009, 15:22 

Dołączył(a): 16 sie 2009, 15:04
Posty: 1
Lokalizacja: Krk
Szyb kopalniany w Zielonym znajduje się dokładnie w północno-zachodnim rogu (w tym miejscu wypływa do lasu strumyk). Pamiętam ze jeszcze kilkanaście lat temu widać było sam kwadratowy szyb z drewnianą drabiną (przy okazji wyschnięcia wody). Potem został zasypany bodaj z pomocą wojska. Ludzie mówili, ze stało się to z powodu utonięcia jakiejś spacerującej przy brzegu osoby. Po prostu nie spodziewała się ze brodząc wzdłuż brzegu może się spodziewać przykrej niespodzianki. Pod skałami nic nie ma prócz pni drzew i jakiś drewnianych konstrukcji - zapewne pozostałości po kopalni. Pamiętam jakieś spore bale połączone razem - wyglądało to jak tratwy ;)
O szybie w Jaroszowcu nic nie wiem - ale podobne bale widziałem w wyschniętym stawie w lesie - gdzieś na wysokości basenu w Jaroszowcu.
Edit:
Popytałem wśród rodziny i faktycznie - mój "staw" w Jaroszowcu to zalana kopalnia odkrywkowa.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2009, 09:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Na dnie tej odkrywki jest szyb - dziś przerobiony na ujęcie wody.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2017, 07:36 

Dołączył(a): 31 lip 2017, 05:45
Posty: 1
Chcę zanurkować w zielonym w tym zesonie może ktoś ma ochotę na takiego nurka to możemy razem. Dajcie znać. Pozdrawiam Andrzej


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 12:37


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL