Teraz jest 26 cze 2024, 02:09




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lut 2009, 16:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 718
Lokalizacja: Zawiercie
Szkoda tylko, że osób myslących w ten sposób jest tak niewiele. Nawet moja Żona na początku, kiedy powiedziałem jej o segregacji jakoś tak dziwnie na mnie spojrzała :?, jednak po obszerniejszym wykładzie dała się przekonać :)
Nie dalej jak pół godziny temu znów zostałem sprowadzony na ziemię- płuca moje przeszyła mieszanina toksyn, dioksyn i tlenków czegoś tam, widać któryś z sąsiadów poszedł "wyrzucić śmieci" co by przy niedzieli w ciepełku posiedzieć, a że cisnienie niskie to smród snuje się po okolicy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2009, 16:28 
lepiej już tego nie komentować, bo się tylko denerwuję, normalnie szkoda słów :cry: za 5 lat to w Polsce chyba będą huragany jak sie klimat bardziej "dogazuje"


Gora
  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 11:14 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
w Myszkowie jest dużo zakładów szewskich, więc wyobraźcie sobie co się dzieje wieczorami, kiedy zaczyna się palenie w piecach. Do tego Myszków leży w obniżeniu, więc często występuje tu zjawisko smogu. Czasem nie da się wyjść z domu, a co dopiero spacer z dziećmi. W społeczeństwie generalnie jest niska świadomość na temat spalania śmieci, bo inaczej większość, która ma dzieci lub miała styczności z nowotworami, bez wyrzutów składałaby anonimy na policje lub do straży miejskiej.
Takiemu delikwentowi, który pali w piecu co popadnie kazałbym wąchać dym ze swojego komina.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 12:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Znam ten zapach :( Naście lat temu taki horror przeżywała Pilica,kiedy na pełny gwizdek funkcjonowała spółdzielnia szyjąca rękawiczki a odpady służyły jako podstawowe paliwo w kotłach c.o. Zahartowany na śląskich wyziewach z koksowni,których wokół rodzinnego miasta było bodaj siedem,z biedą ale jednak przeżyłem.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 20:44 
a jeszcze paręnaście lat temu jak wracałem z Jury po kilku tygodniach tam spędzonych, jadąc trasą nr 1 przed Będzinem nagle zaczynał się potworny smród czyli zapach ówczesnego Śląska, głowa i nos bolały kilka godzin zanim się zaadoptowały, to była taka swoista górnośląska bańka gazowa, a teraz czasami jest na odwrót, jak tydzień temu wjechałem do Żarek to myślałem, że stracę przytomność za kierownicą, był taki fetor


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, 10:59 

Dołączył(a): 05 lut 2010, 11:10
Posty: 1
Ja w necie znalazłam portal http://www.posprzatajmy.pl/. Można tam umieszczać zdjęcia nielegalnych wysypisk śmieci i ich lokalizację. Powstała w ten sposób baza z dzikimi wysypiskami będzie nagłośniona w mediach i samorządach terytorialnych. W ten sposób można dużo zdziałać. Zaglądnijcie tam. Polecam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, 15:01 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Nasze gminy korzystają z unijnej kasy a może by tak Unii podesłać zdjęcia z naszych lasów??? Ja bym nie dał żadnej gminie ani jednego euro (włącznie z gminą Częstochowa) póki nie rozwiążą radykalnie tej sprawy - najpierw posprzątać, potem przypilnować. Grunty i lasy są w dużej mierze prywatne co nie oznacza że można tam np. usypać górę ze starych opon. Myślę że problem szybko by się rozwiązał - niestety u nas trzeba raczej bata niż perswazji.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2010, 08:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 322
Lokalizacja: Niegowonice
Wątpię, by właściciele lasów robili sobie w nich „prywatne” wysypiska... ale racja gminy biorą unijne pieniądze, a efekty w tej kwestii są mizerne... Według mnie za mało organizuje się akcji typu „zbiórka odpadów wielkogabarytowych”. W każdej naszej gminie taka akcja powinna być organizowana przynajmniej raz w miesiącu. Ponadto gminy w większym stopniu powinny pomagać swym mieszkańcom w utylizacji azbestowych pokryć dachowych. Większość naszych budynków pochodzi z lat 70 i 80-tych, a wtedy jak wiadomo „modnym” był eternit. Utylizacja tego „surowca” jest kosztowna i dlatego przydało by się jakieś dofinansowanie. Nie wiem jak w innych gminach, ale w Łazach segregacja śmieci jako tako „kuleje”... Wprawdzie ludziom rozdaje się foliowe worki na odpady plastikowe i szklane, lecz za rzadko się je od nich odbiera (chyba raz na kwartał). Tak samo wyglądała sprawa większych pojemników: w Niegowonicach swego czasu pojemniki takie były rozstawione w kilku miejscach wsi, i każdy z mieszkańców mógł do nich wrzucać posegregowane odpady szklane, plastikowe i papierowe. Niestety wywożono je bardzo rzadko...
Więcej na:

http://www.forum.suus.daa.pl/viewtopic.php?t=49


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2010, 09:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 322
Lokalizacja: Niegowonice
Żeby nie było, że tylko miejscowi śmiecą... Oto pamiątki po „niedzielnych turystach” odwiedzających nasze skałki tj. Kromołowiec:

http://www.forum.suus.daa.pl/album_page.php?pic_id=305


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2010, 09:42 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
U mnie w gminie jest/było dofinansowanie usunięcia eternitu. Nie wiem jak to działa dokładnie, bo akurat żona rozmawiała z urzędniczką, ale 2 lata temu przyjechała silna ekipa załadowali eternit (kwadratowe płytki na dach które stały za stodołą od xx lat) do wielkich worów i na ciężarówkę. Cała atrakcja poza zniszczeniem trawnika była bezpłatna.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 lut 2010, 09:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6901
Lokalizacja: Śląsk
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remon ... 1_4141.htm


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2010, 19:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6901
Lokalizacja: Śląsk
Tak wygląda większość śmietników w Będkowskiej i okolicy, prawdopodobnie nie były opróżniane od zeszłego sezonu.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 83.51 KiB | Przeglądane 7667 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2010, 20:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3646
Bo sezon trwa od maja do września ;)

kto by pomyślał, że w międzyczasie ktoś będzie tamtędy chodził i wyrzuci przy okazji śmieci...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2011, 11:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6901
Lokalizacja: Śląsk
W sprawie eternitu.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... rkach.html

"Ponad 120 mieszkańców Krzeszowic i Jerzmanowic ściągnęło z dachów eternit. Teraz rakotwórcze płyty zalegają w ich ogrodach, bo gminny program wywozu azbestu się kończy.

Naruszone płyty azbestowe stwarzają największe zagrożenie, bo unosi się z nich pyły, który przenika do płuc - co do tego eksperci są zgodni. Tymczasem w ogrodzie u państwa Chojeckich z Krzeszowic takie płyty leżą tuż przy wejściu do domu, jedynie przykryte folią.

- Do wymiany pokrycia dachu zamówiliśmy firmę. Przyjechali, ściągnęli eternit i zostawili. Sami go zabezpieczyliśmy tak, jak potrafimy - opowiada Anna Chojecka. Zgłosiła w urzędzie gminy, że eternit czeka do odbioru. - Sądziliśmy, że oczekiwanie na wywóz potrwa kilka dni, najwyżej tygodni, ale usłyszeliśmy, że limity w gminnym programie się wyczerpały i mamy czekać do września albo nawet do przyszłego roku - denerwuje się pani Anna. A jej mąż dodaje: - Płyty niszczeją, pyły z nich unoszą się w ogrodzie. Żyjemy w warunkach zagrażających życiu!

Nie oni jedyni. W całej gminie na odbiór azbestu czeka około 70 mieszkańców, a w sąsiednich Jerzmanowicach-Przegini prawie 60. Wszyscy chcieli wziąć udział w organizowanym przez siedem gmin powiatu krakowskiego (Krzeszowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa) i współfinansowanym przez Unię Europejską programie "Azbest - stop", który zakłada bezpłatny odbiór, transport i utylizację materiałów zawierających azbest. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogą z niego skorzystać.

Program zakłada, że aby zostać zakwalifikowanym do projektu, należy najpierw zdjąć eternit z dachu, a potem zgłosić ten fakt gminie. Wtedy trafia się na listę oczekujących na odbiór azbestu - wyjaśnia Agnieszka Drzewniak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

Mieszkańcy twierdzą, że taka polityka doprowadza do tego, że ludzie nie mogąc doczekać się wywozu eternitu, sami zakopują go, gdzie popadnie albo wywożą do lasu. - Ludzie wzięli pożyczki, żeby wymienić dachy, a teraz mają rakotwórcze płyty w ogrodzie. Nie wszystkich stać, by samemu zorganizować ich wywóz na wysypisko - mówi pan Jacek, który wywozu eternitu doczekał się po pół roku.

- W naszej gminie chętnych do skorzystania z programu jest więcej, niż się spodziewaliśmy - przyznaje Agnieszka Drzewniak. Widać to też gołym okiem. W drodze do Krzeszowic i Tenczynka co rusz mija się starsze domy pokryte nową dachówką. Gdzieniegdzie dachy są właśnie wymieniane. Coraz rzadziej za to można spotkać, kiedyś liczne, domy pokryte eternitem.

- W ubiegłym roku w Krzeszowicach z programu skorzystało 140 osób. W tym roku też wykorzystaliśmy już limit: 148 mieszkańców wymieniło eternitowe dachy. W kolejce czeka następnych 70, ale na razie nie mamy możliwości odebrać od nich azbestu - mówi Drzewniak.

- To jest najsłabszy punkt tego programu - uważa prof. Wacław Bieda z Katedry Budownictwa Wiejskiego Uniwersytetu Rolniczego. - Dopóki nieuszkodzony eternit pokrywa dach, jest stosunkowo bezpieczny. Ale jego demontaż, zrzucanie z dachu, połamane kawałki powodują wydzielanie groźnych dla organizmu pyłów, które dostając się do dróg oddechowych, mogą wywołać pylicę azbestową - tłumaczy prof. Bieda.

- Wiemy, że zalegający azbest jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli sąsiednie gminy nie wyczerpią swoich limitów w programie, my je wykorzystamy. Będziemy też starali się najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocząć nowy program. Niestety, na razie mieszkańcy muszą czekać - odpowiada Drzewniak."


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 26 cze 2024, 02:09


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL