Teraz jest 29 mar 2024, 11:06




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lut 2005, 20:16 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ostatnio odżyła sprawa powołania JPN. Ciekaw jestem ci myślicie na ten temat? Jakie są plusy a jakie minusy tego przedsięwzięcia.Osobiście jestem delikatnie sceptyczny co do tego pomysłu ale o tym może później bo już musze kończyć teraz :(


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lut 2005, 20:49 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
troche o JPN było na starym forum pod tym linkiem - temat miał wiele wątków pobocznych, ale parę ciekawych kwestii zotało poruszonych...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lut 2005, 14:47 
Zaglądnij na stronę http://www.przytulia.most.org.pl


Gora
  
 
PostNapisane: 10 lut 2005, 16:00 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Mariusz napisał(a):
Zaglądnij na stronę http://www.przytulia.most.org.pl


Szkoda że dopiero teraz podajesz ten link - całkiem ciekawa strona...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lut 2005, 16:21 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Strona jest fajna tylko że: park narodowy nie jest wcale " najwyższą formą ochrony prawnej" a z takiego załozenia wychodza twórcy strony - jest nia rezerwat a dokładnie ścisły

Jestem pełen wątpliwości co do ideii powolania parku bo będzie się składał z dwóch enklaw, po drugie będzie naprawdę bardzo mały w dodatku z ruchliwa drogą wprzecinajacą jedną z enklaw ( okolice Ostręznika)- tak świetnie jest w Ojcowskim Parku, podoba się Wam ta droga zatłoczona autami? Nie zrozumcie mnie xle ale myślę że najpierw trzeba by pomyśleć o paru drobiazgach np rozwiązać kwestie transportu drogowego i chyba najlepiej jakby JPN miał od samego początku plan ochrony a z tym to bywa różnie w parkach narodowych o krajobrazowych nie wspominając


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lut 2005, 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
uwaga test - przepraszam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2005, 19:48 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Bathurst napisał(a):
... Nie zrozumcie mnie xle ale myślę że najpierw trzeba by pomyśleć o paru drobiazgach ...


Ja mam podobne zdanie - chyba warto wykorzystać obecne rezerwaty (+powiekszenie ich powierzchni) i co o wiele ważniejsze zadbać o infrastrukture turystyczną, oraz istniejącą sieć drogową / kanalizacyjną / osadniczą ...
Zresztą w/g moich wiadomości projekt nie spełnia wymogów formalnych, a szczerze mówiąc/pisząc nie widzę sensu obejmowania PN tak przekształconego środowiska.
To że teren jest unikalny i należy prowadzić na nim racjonalną gospodarkę wiem doskonale i nikt nie musi mnie o tym przekonywać - świadomie wybrałem Jurę na miejsce zamieszkania, zdobyłem odpowiednie uprawnienia, stworzyłem stronę i forum...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 lut 2005, 01:03 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 23:44
Posty: 11
Lokalizacja: Jura
Popieram zdanie Michała. Troche chyba za późno na PN. Trzeba skoncentrować się na zabezpieczniu tego co zostało w innych formach niż Park Narodowy. Zahamowanie dzikiego zabudowywania Jury, oraz ucywilizowaniu turystyki na tym terenie to moim zdaniem priorytety.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2005, 12:01 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Nie jestem wielkim fanem parków narodowych (biorąc pod uwagę zasady jekie sie w polskich parkach praktycznie wprowadza) ale dla tego terenu nie ma innego ratunku. Żadna forma ochronna (patrz na parki krajobrazowe) nie ochroni skutecznie przez nową zabudową, drogami, tudzież innymi przybytkami w rodzaju wyciągi, tory saneczkowe, tory crossowe itp. Rezerwaty nie rozwiązują sprawy bo chodzi o ochronę większych terenów.
Przykład OPN-u jako błędnej decyzji o utworzeniu parku nie jest najlepszy. Pomyślcie jak wyglądałby ten teren gdyby nie był parkiem. Jak ktoś ma wątpliwości to polecam wycieczkę do Sułoszowej. Ta dolina miała kiedyś podobne walory jak Dolina Ojcowska, a jak teraz wygląda? Co do drogi przez OPN. Od kilku lat mówi się o obwodnicy dla Parku i ciągle tylko mowi bo nie ma kasy. W obecnym planie zagospodarowania województwa znajduje się, nieskromnie powiem że dzięki temu że się o to upominałem, obwodnica. Obawiam się jednak że nadal pozostanie na papierze, bo ważniejsze sa obwodnice dla poszczególnych wsi niz dla parku narodowego i pewnie znowu nie bedzie pieniędzy.
Nota bene. Ostatnio próbowano wdrożyc w plan pomysł budowy przy samej granicy lasów OPN-u osiedle mieszkaniowe na 200 domów. Tylko zdecydowana postawa dyrekcji parku spowodowała że projekt nie jest realizowany.
I właśnie dlatego twierdzę że jedyną skuteczna formą ochrony Jury jest kolejny park narodowy. Natomiast zupełnie inną kwestią jest to jakie zakazy byłyby tam wprowadzone. Już raz pisałe o tym, ale jeszcze raz powtórzę. Wykaz zakazów jakie można wprowadzić w parkach narodowych jest umieszczony w ustawie o ochronie przyrody, ale w ustawie tej jest wyraźnie napisane że zakazy takie można (ale nie trzeba wprowadzać). Tzn. że nie ma np. obowiązku wprowadzania zakazu poruszania się poza szlakami turystycznymi (oczywiście taki zakaz powinien być wprowadzone na niektórych fragmentach parku), zbierania grzybów itp


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 lut 2005, 17:47 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Cytuj:
Żadna forma ochronna (patrz na parki krajobrazowe) nie ochroni skutecznie przez nową zabudową, drogami, tudzież innymi przybytkami w rodzaju wyciągi, tory saneczkowe, tory crossowe itp. Rezerwaty nie rozwiązują sprawy bo chodzi o ochronę większych terenów
Park Narodowy nie jest skutecznym nazwijmy to "narzędziem" do chroniacym obszar przed jak napisałeś nową zabudową ( miałeś pewnie głównie na myśli budowę letniskową), jako przykładem znów posłużę się OPN - tam maja ten problem i wcale tego nie ukrywają - Zastępca Dyr - OPN Pan Partyka wspominał o tym podczas ostatniego Sympozjum Jurajskiego organizowanego przez ZPKWŚ, jest to proces który nasila się. Tutaj dużo do powiedzenia ma gmina, zalezy jakie ma do tego podejście, wszak łatwo kasować kase za grunty po zabudowę letniskową i nie myślec o najbliższej przyszłości. zastanawiam się tez czy widziałeś gdzieś w rezerwcie przyrody tor saneczkowy lub domy letniskowe?
Moze też powstać kilka rezerwatów małych a nie jeden duży.
Innym problemem na jaki chciałem zwrócić jeszcze uwagę jest intensywnosc zjawiska " domki letniskowe" - nawet jeśli surowiej egzekwowalibysmy ustawę o ochronie przyrody lub nawet zaostrzylibyśmy ją to trzeba by aparatu sądowniczego o wiele skuteczniejszego i wiekszego niz obecnie.

Myślę że dla zachowania cennych obszarów dobrze jest czasem siedzieć spokojnie i nie nagłasniać sprawy - paradoksalnie ratujemy wtedy dużo, a teraz zrobi sie szum wokół JPN i napewno obszar zyska na rozgłosie wśród amatorów grillowania itp

PS. co do planów wszelokiej maści dróg obwodnic...ech szkoda gadać wiemy przecież w jakim kraju żyjemy. Pozdrawiam[/quote]


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 11:06


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL