Teraz jest 28 mar 2024, 12:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 kwi 2006, 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
podobno istnieje jeszcze szyb(y), ludzie tam zjeżdżają i znajdują ciekawe rzeczy, macie jakieś ciekawostki o tym miejscu, stare zdjęcia itp. ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2006, 11:30 

Dołączył(a): 15 kwi 2006, 11:23
Posty: 2
Lokalizacja: Rudniki
Mój pierwszy post :mrgreen:

O tym że istnieją szyby to nic nie wiem i wydaje mi się że chodniki kopalni zostały zalane wodą ( dziadek coś mi wspominał o tym ) Chociaż na upartego dało by się tam wejść bo stoją jeszcze takie budki które mają jakiś związek z tunelami kopalni ... .

Ale w zbiorniku utworzonym w miejscu gdzie kiedys wydobywano glinę znajduje się (podobno) sprzęt złużacy do wydobywania tejże gliny czyli koparki itp . No ale to teren prywatny ....


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2006, 15:56 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 16:26
Posty: 44
Pamiętam jak go zalewali - tam faktycznie wówczas jakaś koparka stała, o ile mnie pamięć nie myli. I chyba tę koparkę zalali wodą. Co do szybów to trudno powiedzieć. Poniżej hałdy, obok brodu na potoku Rak jest buda chroniąca szyb wentylacyjny podobno. Ale czy da się do niej wejść i czy szyb nie został zasypany to nie mam pojęcia. Swoją drogą w okolicy Zawiercia była jeszcze jedna kopalnia. Zlokalizowana była ona w dzielnicy Łośnice. Zanim wybudowano nowoczeseny kombinat Huty Zawiercie droga przebiegająca przez Łośnice prowadziła wprost do Zawiercia. Idąc nią w kierunku miasta, kilkaset metrów poniżej ostatnich zabudowań Łośnic zlokalizowano kopalnię rudy żelaza. W zasadzie to funkcjonowała ona jedynie przed wojną. Pamiętam jak ojciec mi opowiadał, że za łebka razem z miejsową łobuzerką ganiali po pokopalnianej hałdzie. Obecnie w miejscu gdzie istniała kopalnia jest teren H.Z. Zastanawia mnie jedno - czy gdy wybirano ziemię pod budowę fabryki dokopano się do hodników tej kopalnie?? Wszak utworzony wówczas "wykop" jest olbrzymich rozmiarów :D. Na terenach leżących w trójkącie Łośnice-Warty-rzeka Warta wydobywano węgiel metodą odkrywkową.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2006, 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
coś w temacie

http://forum.speleo.pl/read.php?8,2338,page=1


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2006, 14:55 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
czesc

jakos nie wydaje ie prawdopodobne zeby taka ciekawostke udalo sie utrzymac w tajemnicy (mam na myli szyb i korytarze kopalni)

ostatnio mialem okazje rozmawiac z ok.70-letnim mieszkancem Gory Wlodowskiej ktorego ojciec pracowal po II wojnie w kopalni rudy w rejonie obecjego zalewu we Wlodowidach
kopalnia byla glebinowa, glebokosc wlasnie te 50m (okolo) budynki murowane (powinny ie zachowac jakies resztki?)
wg tego goscia spod szybu rude wywozila kolejka waskotorowa ktora laczyla sie w rejonie Lakoty z kolejka z Rudnik
kopalnie zlikwidowano na poczatku lat 60tych
moze bedzie na jakichs tarych mapach wojkowych/geodezyjnych?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2006, 17:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Łaziłem po tamtych okolicach do znudzenia - teraz wszystko zarośnięte jest wysoka trawą/sitowiem, krzakami tarniny, dzikiej róży a bardziej w kierunku Rudnik gęstym lasem.
Jest tam masa małych oczek wodnych, bajorek, ogólnie cały teren na batońskich nieprzepuszczalnych iłach i trzeba mocno uważać, sąsiadka opowiadała mi kiedyś że w takich bajorkach to wóz razem z koniem znika bez śladu, widocznie nie wszystkie wyrobiska/szyby zasypano.
Jak jesteśmy juz w tej okolicy to zaorano olbrzymi teren między drogą Włodowice-Rudniki i wąskim asfaltem Parkoszowice-Rudniki, praktycznie całą Rudnicką Górę.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 gru 2006, 16:25 
Chiałem pokazać jak wygląda węgiel brunatny z kopalni w okolicach Zawiercia ale nie widzę funkcji związanych z dodaniem fotografii. Jedna z kikunastu znanych kopalń zlokalizowana była w centrum Zawiercia a szyby i chodniki ciagnęły się pomiędzy Zawierciem a Zawierciem Małym. Gdzie to było? Pewnie dziś stoi tam piękne osiedle domków jednorodzinnych.


Gora
  
 
PostNapisane: 22 gru 2006, 16:40 
kliknij img i wstaw direct link z imageshack.us


Gora
  
 
PostNapisane: 22 gru 2006, 17:36 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Wystarczy się zarejestrować na forum i wtedy będziesz mógł dodawać zdjęcia jako załącznik do postu (uaktywni się dodatkowe okienko, pod polem treści wiadomości)

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 gru 2006, 20:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Węgiel z Poręby k/ Zawiercia


Załączniki:
zyg16węgiel.jpg
zyg16węgiel.jpg [ 120.53 KiB | Przeglądane 22666 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2006, 12:55 
no węgiel, czy węgiel brunatny był wydobywany w okolicach Zawiercia głębinowo ? dotąd słyszałem tylko o odkrywkach


Gora
  
 
PostNapisane: 23 gru 2006, 15:31 
Pokłady eksploatacyjne znajdowały sie na głębokości od kilku do kilkudziesięciu metrów.
Ich grubość do 1,2 m. w jednym przypadku stwierdzono obecność 2 m pokładu.
Był nawet projekt budowy szybu dwuklatkowego i wyciągania węgla przy pomocy wagoników.


Gora
  
 
PostNapisane: 24 gru 2006, 20:22 
ten "no węgiel" to tak naprawdę węgiel brunatny "ano"


Gora
  
 
 Tytuł: węgiel
PostNapisane: 25 gru 2006, 14:34 
widzę po ilości ściągniętych zdjęć że się spodobało. prosba do <<buszujących w zbożu>>
poszukuję zdjęcia rudy żelaza z okolic Zawiercia widok pokładu w ścianie i pojedyńczą kopalinę. Mam widok węgla pod mikroskopem tylko kilka przekrojów, które wiele mówią jak ten węgiel powstawał, ale dajcie mi coś to może i kopalnie na fotografiach się znajdą.


Gora
  
 
PostNapisane: 25 gru 2006, 21:31 
Interesuja cię może okazy rud żelaza z tej kopalni w Rudnikach ?


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL