Teraz jest 28 mar 2024, 13:43




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 paź 2019, 19:57 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Napisałem, że Marianowski ma rację... ale dziś ogarnęły mnie wątpliwości. Pamiętacie jak szukaliśmy razem synagogi w Janowie? Do 1798 roku Żydzi częstochowscy wozili swoich zmarłych właśnie tam. Daleko. Może jednak Żydzi z Kroczyc byli chowani w np Lelowie...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 11:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Problem w tym, że nie mamy wiedzy (tzn. my dyskutujący tu na Forum) a najstarszych pochówkach żydowskich. Wspomniany przez Galmana Kraków (a raczej Kazimierz) powstał w 1535 i jest jednym z najstarszych w Europie (Wikipedia). Cmentarz w Lelowie jest "z początków XVII wieku" (tamże). A co wcześniej? A czy jak już te w/w cmentarze powstały to chowano zmarłych tylko tam - nawet tych z bardzo dużych odległości? Może ktoś z forumowiczów ma jakąś wiedzę na ten temat?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 11:42 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jedna z najstarszych znanych macew z kirkutu we Wrocławiu pochodzi z 1174 roku. Badania archeologiczne na kirkucie w Lublinie wykazały, że początkiem XVII wieku nasypano na stare groby metrową warstwę ziemi, by chować zmarłych dalej.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 13:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Badania archeologiczne na kirkucie w Lublinie wykazały, że początkiem XVII wieku nasypano na stare groby metrową warstwę ziemi, by chować zmarłych dalej.

Bo to jest normalna procedura gdy brakuje miejsca a cmentarza powiększyć już nie można,w czeskiej Pradze chyba nie tylko jeden raz dosypywano warstwę na kirkucie.
W Częstochowie miejsca na kirkucie nie brakowało,widać to do dzisiaj
smar napisał(a):
Problem w tym, że nie mamy wiedzy

Może były takie miejsca trochę jakby"na dziko" dlatego wiedzy niema bo nikt dokumentów żadnych nie sporządził,temat byłby wtedy nie wygodny dla włodarzy jak i samych zainteresowanych,ale coś tam jednak funkcjonowało za cichym przyzwoleniem.Wiem że wymyślam,ale czy w ogóle jest taka możliwość.
Powinny też pozostać jakieś akty zgonu,ale nie wiem czy tu też nie było jakiś odmienności :?:
.Rybak piszesz o macewach,ale prości ludzie podobno stawiali najtańsze drewniane,takie nie ma siły by przetrwały niemal tysiąclecie.
To naprawdę bardzo dziwne,Żydzi są tu od zarania Polski,w niektórych miastach stanowili ogromny procent i tak mało wiadomo :shock:


Ostatnio edytowano 09 paź 2019, 13:47 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 13:42 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
https://www.academia.edu/34983359/Najst ... erpretacja

Okazuje się, że na oczywiste pytania trudno czasem znaleźć oczywistą odpowiedź...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Okazuje się, że na oczywiste pytania trudno czasem znaleźć oczywistą odpowiedź...

:) Dzięki fajny tekst.Mnie do gustu przypadły te zdania :
Wiemy
przecież
o istnieniulicznychprywatnych
cmentarzy
żydŃskich'
np.
w
XVll-wiecznym
Cieszynie
czy
Brzegu
Dolnym8.
Co
prawda,
można
zakładać,
że
osoba
czy
rodzina posiadającaórv
piywatny
teren
cmentarnyudostępniała
goi
innymmieszkającym
w
tejmiejscorł'ośc
Żydom.Istotnie,takmogło
się
dziać,
jeżeli:1)
przywilej
naposiadaniecmentarza
u'yraźnietegonie
zabranial;2)właściciel
zy
właściciele
erenu
grzebalnego
nie
byli
rv
itaniekonfliktu
z
innymi
mieszkańcamitegomiasta(dla
wygodywywodu
możemy
mówić
_
Wrocławia).
Właśnie to miałem mniej więcej na myśli pisząc "na dziko"
Przepraszam ale jest jakiś problem z kopiowaniem tego tekstu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2019, 14:32 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
To naprawdę bardzo dziwne,Żydzi są tu od zarania Polski,w niektórych miastach stanowili ogromny procent i tak mało wiadomo :shock:

Powodem jest hermetyczność kultury, podobnie jak u Romów.
Władza sądownicza w Polsce ma np. duży problem z orzekaniem ze względu na brak tłumaczy przysięgłych języka romskiego i jego dialektów.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 09:45 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Ja zwróciłem uwagę na ten Fragment:
„Rodzi się tutaj pytanie: gdyby nawet […] istotnie Dawid pochowany został na terenie prywatnym lub na małym cmentarzyku rodzinnym' to gdzie grzebani byli pozostali wrocławscy Zydzi? Na to odpowiedzieć muszę: nie wiem. Ale tai samo nie wiemy, gdzie grzebani byli inni średniowieczni Żyd'zi z innych okolic, w których nie isniały
żydowskie cmentarze. Problem ten dotyczy w istocie niemal całej średniowiecznej
i wczesnonowożytnej Europy Środkowej i Zachodnie1. Żydów zmarłych
w Saksonii (gdzie nie było ani jednego kirkutu) podobno za odpowiednią opłatą celną eksportowano do Polski. Czy jednak dotyczyło to wszystkich, czy tylko wąskiej grupy uczestniczących w targach lipskich najbogatszych kupców, których rodziny na takie opłaty mogły sobie pozwolić? A co z ich służbą, a co z ubogimi Żydami przebywającymi w Saksonii nielegalnie? Co działo się z Żydami zmarłymi w Paryżu po oficjalnym wygnaniu wszystkich Żydów z Francji? Podobne pytania bez odpowiedzi można łatwo mnożyć…”
Nie mam wiedzy autora artykułu ale wątpliwości mam podobne. Natomiast zdecydowanie myliłem się wątpiąc w możliwość przewożenia na duże odległości - jak widać w przypadku znaczniejszych postaci nie tylko kilkadziesiąt ale i zdecydowanie więcej kilometrów mogło wchodzić w grę...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 10:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Nie mam wiedzy autora artykułu ale wątpliwości mam podobne. Natomiast zdecydowanie myliłem się wątpiąc w możliwość przewożenia na duże odległości - jak widać w przypadku znaczniejszych postaci nie tylko kilkadziesiąt ale i zdecydowanie więcej kilometrów mogło wchodzić w grę..

No tak :) ale tych nazwijmy ich bogatych zapewne i wtedy było znacznie mniej od"przeciętnych"prostych rzemieślników żyjących z dnia na dzień za to co udało im się zarobić.Dlatego tak chętnie uczepiłem się tych "prywatnych"miejsc do grzebania,bo brzmi to logicznie,a że pewnie(to moje przypuszczenie) wiele takich funkcjonowało za cichym przyzwoleniem to i dokumentów na takie brak i stąd totalny brak informacji na ich temat.
Przecież nawet chrześcijańskiej szlachcie zdarzało się chować swoich bliskich w obrębie własnych posesji tworząc małe cmentarzyki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2019, 20:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Byłem dziś w Dobrogoszczycach. Znalazłem cmentarz. Jeszcze nie jestem pewien jaki.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 09:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Znalazłem cmentarz. Jeszcze nie jestem pewien jaki.

Rozumie że brak tam symboli np religijnych czy innych symboli dlatego masz problem z rozpoznaniem,a może źle przypuszczam.A skąd pewność że to cmentarz :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2019, 10:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Źle się wyraziłem. Znalazłem miejsce gdzie BYŁ cmentarz przed Wielką Wojną. Dowiedziałem się coś niecoś o rodzinie żydowskiej, która tam mieszkała do 1942 roku. Nie mogłem ustalić czy wszyscy zostali wysiedleni, czy zamordowani na miejscu. Znam tylko miejsce pochówku kobiety, ciężarnej. Ale nie wiem czy matki czy córki.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 gru 2021, 15:45 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Galman napisał(a):
Gdzieś juz o tym było na forum
ale że watek jest ciekawy pozwole sobie napisać od początku.
Jest taka hipoteza ,że w Kroczyckiej oprócz szkieletów wandalów
znaleziono tez kości członków sekty Jakuba Franka(18 wiek).
Przebywał on wówczas w "zamknięciu" w twierdzy Jasnogórskiej.
Zmarłych członków sekty wieziono z Częstochowy do ukrytej jaskini(miała to być właśnie Kroczycka)
i tam grzebano.
Czy ktos wie cos więcej na ten temat?.


Dziś przypada 230-sta rocznica śmierci Jakuba Franka.
"10 grudnia 1791 roku o czwartej nad ranem w wynajętym zamku książąt Isenburgskich w Offenbachu zmarł Jakub Frank, największy żydowski herezjarcha w dziejach Polski, uważany przez swoich stronników za trzeciego i ostatecznego Mesjasza po Sabbataju Cwi i Baruchji Ruso."
https://www.jhi.pl/artykuly/jakub-frank ... esjasza,71


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Teraz jest 28 mar 2024, 13:43


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL