Teraz jest 28 mar 2024, 13:48




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lis 2019, 22:04 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Niesamowite!!! Wielki szacun. Ten Marymont mnie oszołomił. Czyli był jednym z inicjatorów wycieczek po Jurze.?


Tak mi się wydaje, koncepcję taką zamieściłem w temacie o Ludwinowie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2019, 22:13 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
sław Miro - to co znajdujesz, to prawdziwe perły historii. Może jednak ktoś z UG Niegowa zajrzy tutaj i doceni Twoją pracę

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 lis 2019, 22:42 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
sław Miro - to co znajdujesz, to prawdziwe perły historii. Może jednak ktoś z UG Niegowa zajrzy tutaj i doceni Twoją pracę


Hmmm, dzięki. Ale przecież ten opis wycieczki to Ty znalazłeś.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Delpacy
PostNapisane: 21 lis 2019, 21:35 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
W kościele niegowskim znajduje się ufundowany przez Marciszewiczów pomnik Piotra Delpacego i żony jego Tekli z Fabiańskich. Jest nawet u góry tego pomnika portret Piotra Delpacego w kontuszu "na złoconem tle".
Tekla zmarła w roku 1826, Piotr w 1829.


Oto jego opis z "Diecezji częstochowskiej..." księdza Wiśniewskiego z 1936 roku:


Załączniki:
nagrobek Delpacych, ks. Wiśniewski, .jpg
nagrobek Delpacych, ks. Wiśniewski, .jpg [ 59.29 KiB | Przeglądane 10518 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2019, 21:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
właścicielami dóbr trzebniowskich byli Piotr Delpacy i jego zona Tekla z Fabiańskich (tak napisano na płycie nagrobnej) lub z Grabiańskich (tak zapisał ksiądz Wysocki w akcie zgonu).
W kościele niegowskim znajduje się ufundowany przez Marciszewiczów pomnik Piotra Delpacego i żony jego Tekli z Fabiańskich. Jest nawet u góry tego pomnika portret Piotra Delpacego w kontuszu "na złoconem tle".
Tekla zmarła w roku 1826, Piotr w 1829.


Zarówno w akcie zgonu jak i na płycie nagrobnej znajdującej się w niegowskim kościele jest informacja że Tekla Delpacy pochodziła z Grabiańskich. W jednej z książek pojawiła się informacja jakoby na płycie była mowa o Fabiańskich, dlatego i ja taką informację zamieściłem, teraz sprawdziłem- nie ma "Fabiańskich", jest wyraźnie "Tekli z Grabiańskich".
Sami możecie sie przekonać- poniżej cztery zdjęcia współczesne tego nagrobka, fotografie wykonane za zgodą proboszcza parafii niegowskiej jako materiał do wydania kroniki ks. Borka w roku 2018.


Załączniki:
PD 002_Easy-Resize.com.jpg
PD 002_Easy-Resize.com.jpg [ 126.24 KiB | Przeglądane 10508 razy ]
PD 003_Easy-Resize.com.jpg
PD 003_Easy-Resize.com.jpg [ 184.84 KiB | Przeglądane 10508 razy ]
PD 001_Easy-Resize.com.jpg
PD 001_Easy-Resize.com.jpg [ 194.24 KiB | Przeglądane 10508 razy ]
PD 004_Easy-Resize.com.jpg
PD 004_Easy-Resize.com.jpg [ 169.72 KiB | Przeglądane 10508 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2019, 23:49 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
Jan Kanty i Ludwika Marcisiewiczowie mieli syna Piotra, informacje o nim podaje m.in. Minakowski, zapisuje on go jako jednak jako "Piotr Henryk Marciszewicz" i podaje że urodził się około roku 1820. Nie dotarłem (na razie) do aktu urodzenie Piotra, wydaje mi się jednak że urodził się nieco później, ok. roku 1826-ego.
Pojawia się on bowiem w aktach parafii niegowskiej jako świadek różnych wydarzeń (np. śmierci dziecka swego kolegi) i w roku 1848 podaje że ma lat 22. W księgach niegowskich zapisywany jest on cały czas jako "Piotr Marcisiewicz".


W roku 1854-ym Piotr Marcisiewicz (Marciszewicz) bierze ślub w Krakowie z Felicją Łętowską.
Była ona córką Franciszka Łętowskiego (byłego Sędziego Trybunału Kieleckiego) i Wiktorii z Kmitów Łętowskiej.
W majątku trzebniowskim częstymi gośćmi Marcisiewiczów, oprócz Świderskich z Mzurowa, są w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych XIX wieku Olszewscy z Niegowoniczek. Siostra Feliksy, Marianna Łętowska była bowiem żoną Teobalda Olszewskiego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2019, 23:57 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
W roku 1869-ym przychodzi na świat syn Piotra i Felicji Marcisiewiczów, któremu na chrzcie świętym ksiądz Klemensiewicz nadaje imiona Florian Konrad Franciszek. Poniżej jego akt urodzenia.


Załączniki:
akt urodzenia Floriana Marcisiewicza, 18 sierpnia 1869 roku.jpg
akt urodzenia Floriana Marcisiewicza, 18 sierpnia 1869 roku.jpg [ 244.45 KiB | Przeglądane 10411 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2019, 13:14 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Szukałem więcej informacji na temat Floriana Marcisiewicza (Marciszewicza) i moją uwagę zwrócił uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-21 roku podpułkownik Florian Marciszewicz.
Był on wiosną i latem 1920 roku dowódcą dwóch pułków piechoty, najpierw 21-ego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/21_Pu%C5% ... y%E2%80%9D
a potem 67-ego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/67_Pu%C5% ... oty_(II_RP)

Niestety akurat wikipedia nie zamieszcza więcej informacji na temat tego wojskowego, nie wiedziałem więc czy to ta sama osoba co dziedzic Trzebniowa.
Wiekowo mogło się zgadzać, "nasz" Florian w roku 1920 miałby 51 lat, a więc mógłby być czynnym wojskowym i dowódcą pułku.

Dotarłem do Rocznika oficerskiego 1923 roku i tam występuje Marcisiewicz Florjan na "Liście oficerów w stanie spoczynku- tyt. Pułkownicy" jako pułkownik tytularny. I jest data urodzenia - 18.02.1869! A więc dokładnie ta sama data co w akcie urodzenia z parafii niegowskiej. Na takiej samej liście znalazł się w Roczniku oficerskim 1924.
A więc z dużym prawdopodobieństwem Florian Marcisiewicz (Marciszewicz), syn Piotra i Felicji z Łętowskich był wojskowym, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w stopniu podpułkownika, dowódcą pułków piechoty, przeniesionym w stan spoczynku prawdopodobnie ok. 1921-22 roku.


Załączniki:
Floryan Marcisiewicz w Roczniku oficerskim 1923.jpg
Floryan Marcisiewicz w Roczniku oficerskim 1923.jpg [ 77.43 KiB | Przeglądane 10317 razy ]
Floryan Marcisiewicz w Roczniku oficerskim 1924.jpg
Floryan Marcisiewicz w Roczniku oficerskim 1924.jpg [ 93.79 KiB | Przeglądane 10317 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2019, 22:11 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Nie wiem niestety czy i w jakim okresie mieszkał Florian Marcisiewicz w Trzebniowe bądź Ludwinowie.
Pewne jest tylko że się tutaj (w Trzebniowie) w 1869 roku urodził.
W Roczniku Oficerskim 1923 i 1924 obok nazwiska ma już wpisane "Kraków", nie jestem pewien czy to oznacza miejsce zamieszkania czy też przydział do konkretnej powiatowej komisji uzupełnień, a może jeszcze coś innego,
Myślę sobie, że gdyby mieszkał w latach dwudziestych w Trzebniowie, to jako pułkownik byłby dość znaną personą. A nawet jakby tylko tutaj z Krakowa przyjeżdżał. Nie dość że dziedzic to jeszcze pułkownik, to musiałoby robić wrażenie i być zapamiętane.
I teraz pytanie- czy może kiedyś ktoś z was słyszał opowieść o wysokim rangą weteranie wojny bolszewickiej z naszych terenów?
Rybaku, Ty chyba robiłeś jakieś "wywiady" oraz (jak mawiał Gebels z Pitbulla) "rozpytanie" w okolicach Trzebniowa? Ktoś Ci wspominał cokolwiek o jakimś pułkowniku?
Może ktoś z Was coś wie?
Dziękuję


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2019, 22:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W temacie: "Wielka Wojna - działania na Jurze" jest opis gwizdka. Możesz mu się przypatrzeć?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 gru 2019, 23:08 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Przypatrzyłem się i gwizdkowi i opisowi i odpowiedziom.
Gwizdek to dla mnie czarna magia, ale Maćko odpisał :
"Piękny! Trafił do Ludwinowa zapewnie po wojnie. Może przyjechał do Polski razem z Armią Hallera? Może to zguba z września 39? Tego się nie dowiemy. Gratuluję trafienia!"
Jest to jakiś ślad, trzeba szukać więc czy Marcisiewicz miał coś wspólnego z L’Armée bleue.
I może jednak nie jest tak że "Tego się nie dowiemy".


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2019, 23:10 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
W wyszukiwarce na stronie WBH jest ponad 30 tys. hallerczyków, ale Marcisiewicza ani Marciszewicza nie ma żadnego.
Za to są inne dokumenty dotyczące podpułkownika Marcisiewicza (nie podano imienia) i pochodzą z bazy "Wydział paszportowy Oddziału II Ministerstwa Spraw Wojskowych z lat 1918-19"
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy ... e/1522979/
Dostęp do nich jest jednak tylko w Pracowni Naukowej.

Znalazłem również w zakładce "Detale kartoteki personalno-odznaczeniowej" trzy fiszki na temat Floriana Marcisiewicza, ale niestety bez żadnych informacji konkretnych (w załączeniu)


Załączniki:
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 1.jpg
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 1.jpg [ 37.84 KiB | Przeglądane 10242 razy ]
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 2.jpg
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 2.jpg [ 39.63 KiB | Przeglądane 10242 razy ]
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 3.jpg
Marcisiewicz, odznaczenia, nr 3.jpg [ 49.96 KiB | Przeglądane 10242 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2019, 23:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mały powrót do połowy XIX wieku i życzenia imieninowe od Faustyna Świderskiego dla Piotra Marcisiewicza z 1856 roku.
O tyle ciekawe, że wymieniają nazwiska osób pracujących w majątku Marcisiewiczów.


Załączniki:
życzenia imieninowe od Faustyna Świderskiego dla Piotra Marcisiewicza, 1856 r..jpg
życzenia imieninowe od Faustyna Świderskiego dla Piotra Marcisiewicza, 1856 r..jpg [ 75.71 KiB | Przeglądane 10186 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2019, 00:14 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Piotr i Felicja (Feliksa) Marcisiewiczowie mieli prawdopodobnie troje dzieci- córkę Marię (lub Mariannę) i synów Ludwika i Floriana.
Poniżej fragment listu z życzeniami dla Piotra Marcisiewicza od Faustyna Świderskiego, rok ok.1879.


Załączniki:
życzenia imieninowe od Faustyna Świderskiego dla Piotra Marcisiewicza,  prawd.1879 r..jpg
życzenia imieninowe od Faustyna Świderskiego dla Piotra Marcisiewicza, prawd.1879 r..jpg [ 49.39 KiB | Przeglądane 10185 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2019, 01:11 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
W latach 60-tych XIX wieku w Trzebniowe istniała na pewno karczma, oto bowiem w roku 1865 karczmarzowi z Trzebniowa rodzi się córka, w załączeniu jej akt urodzenia.


Załączniki:
Marianna Włoszczoska, córka karczmarza z Trzebniowa, 1865_Easy-Resize.com.jpg
Marianna Włoszczoska, córka karczmarza z Trzebniowa, 1865_Easy-Resize.com.jpg [ 233.48 KiB | Przeglądane 10180 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 13:48


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL