Teraz jest 16 cze 2024, 06:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Suchy Połeć
PostNapisane: 14 lip 2008, 08:35 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Witam !
Zwiedzając okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej natknąłem się skręcając w lewo od Podzamcza na dwa ciekawe obiekty: pierwszy wygląda na typowy ringstand 58c ( ciekawe do czego przypięty ? ), z rysunków wynika że jeżeli tu chodzi o połączenie ringstand z regelbau 668 ten pierwszy powinien opierać się całą ścianą o ochraniany schron, a nie tworzyć jakieś wnęki. Niestety regelbau jest cały zasypany.

Obrazek

kolejny wzbudza najwięcej wątpliwości, wygląda jak regelbau 668, jednak widziałem dużo tych schronów w okolicach Przymiłowice-Turów nie wykazują one zbytniego podobieństwa. Oto zdjęcie:

Obrazek

Regelbau 668 w Przymiłowicach

Nad wejściem widoczne pancerne osłony na anteny ( przewody wentylacyjne ). W dachu widoczna studzienka peryskopu i bokiem prawie zasypane wyście ewakuacyjne.
I wracamy do schronu na Suchym Połciu, przeglądałem internet nikt nie ma wątpliwości to regelbau 668. Z przodu tj od wejścia jest niemal identyczny

Obrazek

ale tu kończą sie podobieństwa

Obrazek

Co to jest ?

Pozdrawiam !

P.S.

Na koniec jeszcze taka informacja: na stronie

http://www.jura.art.pl/pl/miejscow.php?go=podzamcz

Cytat:
Inny schron (II) zachował się na niżej leżącym terenie, w odległości kilkudziesięciu metrów na wschód od szczytu ostańca. Jego część nadziemna ma formę prostokątnej budowli, zwieńczonej kominami wentylacyjnymi. Zachodnią ścianę schronu z otworem wejściowym (obecnie bez pancernych drzwi) osłania krótki wał ziemny. Podobną osłonę - w formie wału i naturalnej skałki - posiada ściana wschodnia. Zwrócona ku szosie ściana południowa (odsłonięta) zaopatrzona jest w otwór strzelniczy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 08:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
witam ten pierwszy schron ringstand 58c prawdopodobnie nie jest "doklejony" do RGB 668, ta ścianka to może być osłona wejścia, choć w żadnym innym 58c nie spotkałem się z takim elementem, RGB 668 który jest ustawiony w nasypie to typowa budowla, jedyną rzeczą jaka go wyróżnia to to że stoi na poziomie gruntu a nie jest wkopany w głąb, trzeci schron stanowi fundament garażu na jednej z prywatnych posesji.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 16:00 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Witam !
Jestem wdzięczny za zainteresowanie moją sprawą. Mam mimo wszystko kilka wątpliwości:
ringstand 58c naprawdę wygląda jakby był przyklejony do czegoś większego, niektórzy internauci twierdzą że to właśnie do RGB 668. Posłużę się zdjęciami, zastrzegam znalezionymi w internecie:

Obrazek

Obrazek

wszystkie dostępne modele Tobruków można spotkać na stronie

http://www.gyges.dk/Ringstande.htm

Wracając do zdjęć to naprawdę wygląda jak jakaś większa budowla, niestety w znacznej mierze zasypana.
W przypadku " klasycznego " RGB 668 zainteresowało mnie

[URL=www.fotosik.pl]Obrazek

Co to może być ? W RGB 668 które zwiedzałem nie było takiego " kominka ". Ponadto jak się ma do tego opis zamieszczony w internecie, mówiący że schron posiada otwór strzelniczy, przeczy to przeznaczeniu RGB 668. Niestety nie miałem wiele czasu na sprawdzenie czy taki otwór istotnie się znajduję, może to tylko wymysły ?

Pozdrawiam !!!

Krzysztof :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 17:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
nie wiem co napisać w sprawie tego kominka może to tylko taki "wariant" a sprawa z tym "doklejeniem" jest faktycznie interesująca może warto by to dokładnie sprawdzić co to tak naprawdę jest, jeśli okazało by się że to jest 668 i ma np. zachowane drzwi to była by duża ciekawostka, nie mówiąc o innym wyposażeniu wnętrza co jest bardzo wątpliwe, co do otworu strzelniczego to samo wyjście ewakuacyjne mogło być tak właśnie błędnie nazwane, niestety nie widziałem tego ostatniego schronu ale jeśli będzie okazja to sprawdzę te informacje, postaram się w najbliższym czasie zawitać na Suchy to może coś pomyszkuję pośród betonu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2008, 18:45 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Może to nie ma znaczenia, a ja jestem pod wrażeniem schronów w okolicy Przymiłowice-Turów, które są łeb w łeb identyczne. Idealne odwzorowanie planów, chyba prefabrykowane konstrukcje, a tu taki rodzynek. Jak odwiedzisz Suchy Połeć daj znać.

Pozdrawiam !

Krzysztof :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2008, 12:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
byłem dziś na chwilkę na Suchym pogrzebałem w ziemi - ze względu na mały plecak nie zabrałem saperki- no i faktycznie ta ścianka to może być coś większego po odsłonięci 0,5 m trawy dalej ciągnie ssę beton, postaram się w przyszłym tygodniu zawitać tam z czymś do kopania (mało inwazyjnym żeby nie zostawić dziur po sobie) i spróbuję dalej coś poszperać jeśli miał by ktoś chęć to zapraszam, pozdrawam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2008, 08:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
byłem znów na Suchym pogrzebałem troszkę w ziemi i dochodzę do wniosku że ten 58c chyba nie jest doklejony, ława sięga na około 2 metry w bok, no chyba że to jakiś mały magazyn, żeby to stwierdzić trzeba by przeprowadzić prace bardziej inwazyjne a nie wiem czy właściciele terenu i chodzący turyści będą wyrozumiali że to wszystko w imię wartości poznawczych :D
na stronie http://www.gyges.dk/ringstande%20201.htm jest 58 c z osłona wejścia taką jak na Suchym tylko grubość się nie zgadza :D
co do 668 to faktycznie komin jest dziwny bo nie jest przelotowy, komin był tak pomyślany zebry to co się wrzuci przez otwór wypadało z niego poniżej bez zagrożenia dla załogi, a ten kominek nie ma takiej możliwości ( ciekawe dlaczego), znalazłem też ten drugi duży schron stoi na nim budynek w stanie surowym który widać z 668, niestety nie zachowało się nic z pierwotnego wyposażenia i wcale nie jest to schron bojowy tylko garaż RGB701 w załączeni kilka fotek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2008, 22:22 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Jak napisałem wcześniej wszystkie schrony w porównywanej przeze mnie okolicy Przymiłowice - Turów są jakby prefabrykowane, zaopatrzone w stalowe haki ( to by tłumaczyło ich płytkie osadzenie w ziemi ). Natomiast ten schron w Suchym Połciu, nie posiada tych haków, jak pytałem się mieszkańca Niemcy odlewali go na miejscu ( " ... jak przyjechała betoniarka, to wśród nas było wielkie poruszenie ... ). Może stąd te różnice. Pozdrawiam.
Krzysztof


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2008, 07:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
żadna taka konstrukcja regelbau czy ringstand nie jest prefabrykowana, tylko odlewana na miejscu co jest wymuszone przez odpowiednie posadowienie ławy fundamentu, jedynie kochbunkry były prefabrykowane


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2008, 09:23 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
W sumie każda z nich nie nadaje się do prefabrykacji, choćby ze względu na wielkość, ale po co są te haki ? Podobne znajdują się na Ringstandach.

Obrazek

Pozdrawiam.
Krzysztof


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2008, 09:57 

Dołączył(a): 04 lip 2008, 09:43
Posty: 12
Lokalizacja: Częstochowa
Chyba wiem po co były te haki, wydaje mi się że na nich mocowano sieci maskujące. To by wyjaśniało ich obecność w obu typach schronów nad otworem wejściowym.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2008, 17:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2005, 09:19
Posty: 50
tak myślałem o jakie haki może Ci chodzi i jedynie te mi przychodziły na myśl są to tak zwane świńskie ogonki i jak napisałeś służą one do zawieszenia siatki maskującej lub osłaniającej wejście przed wrzuceniem granatu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2008, 09:11 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
oczyszczają schrony w okolicy Żerkowic: http://zawiercie.naszemiasto.pl/wydarzenia/881848.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 sie 2008, 10:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Wszystko, tylko nie przywracajmy ich do stanu użuwalności związanego z pierwotnym przeznaczeniem, no chyba że tylko te obrony biernej i basen ppoż. :D
Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 15:54 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
kolejna relacja z odsłaniania schronów:
http://zawiercie.naszemiasto.pl/wydarzenia/884341.html


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 16 cze 2024, 06:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL