Teraz jest 15 cze 2021, 23:00

Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 495 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 33  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2008, 20:01 

mlody napisał(a):
...2/ Nie wiem czemu ale nie znajdziemy w bogatych opisach potraw spożywanych przez wieśniaków słowa "prażonki" i "pieczonki"( dedykuję tę uwagę twórcom legendy jurajskich prażonek tudzież innym zwyczajotwórcom). Wręcz przeciwnie autor ten pisał , że miejscowa ludność mięso spożywała od wielkiego święta....

Już o tym pisałem na forum - praktycznie wszędzie, a już w biednych regionach jak Jura, ludność wiejska miała ograniczony dostęp do mięsa, które spożywane było "od święta".
Nawet jako omastę stosowano zazwyczaj olej roślinny, rzadziej słoninę, o szynkach wieśniacy mogli pomarzyć. Jutro poszukam i postaram się wrzucić jakiś skan z mądrzejszej publikacji.

Gora
 Zobacz profil WWW  

PostNapisane: 06 kwi 2008, 17:04 

Na forum wspominano o portalu "nasza klasa". Powstała tam niezwykła galeria fotografii
Zawiercia zarówno archiwalnych jak i współczesnych. Jestem za a nawet przeciw.
Ponieważ wyciągane są stare fotografie ze zbiorów prywatnych często ich właściciele nie potrafią określić daty wykonania fotografii i precyzyjnie określić okoliczności ich powstania.
Być może autorzy galerii zaglądają na forum i dlatego podpowiadam, że seria archiwalnych fotografii zaczynająca się od widoków parku pochodzi z 1934 roku.Ta seria fotografii , którą zachwycają się wszyscy, powstała przy okazji prac związanych z upiększaniem i modernizacją miasta. Środki finansowe na prace prowadzone z dużym rozmachem pochodziły z funduszów na aktywizację bezrobotnych. Paradoksem jest, że największy rozmach w zakresie zmian obrazu Zawiercia dotyczy lat, kiedy najczęściej wspomina się o mieście jako mieście bezrobotnych. Duża zasługa w tym inż. Z. Sowińskiego wówczas posła na sejm RP. Brakuje mi w tej galerii fotografi mostku przy ul. Kasprowicza na rzece Warcie, którego historia zaczyna się w 1934 roku. Wdzięczne władze miasta nazwały ten most imieniem Zygmunta Sowińskiego. Pewnie do dzisiaj gdzieś tam tkwi wmurowany wówczas akt erekcyjny związany z tym wydarzeniem. Była tam też żeliwna tablica , na której umieszczono okolicznościowy tekst. A może by tak zrobić jej replikę ?

Gora

PostNapisane: 22 kwi 2008, 21:49 

W zagadkach kilkakrotnie wspominano o ulicy Marszałkowskiej w Zawierciu.
Kiedyś długo się zastanawiałem skąd w Zawierciu pomysł na taka nazwę ulicy.
Marszałków związanych z Zawierciem było kilku , może nie tak wielkich ale zawsze marszałek to marszałek a nawet Marszałek.
W znanych dokumentach z początków XX wieku nie ma nazw ulic ale tylko numery domów.
Ponoć początkowo ulicę nazywano Dworcową.
Ciekawsze czasami jest dochodzenie do prawdy niż jej opisywanie.
Oto idąc kiedyś tą "kultową" ulicą miasta dotarło do mnie , że ulicę o tej nazwie znam z innego miasta. Stało się tak jak popatrzyłem na jej "boczne" odnogi i ich nazwy: Widok i Hoża.
Toż to Warszawa: wypisz, wymaluj. Nic dziwnego, większość urzędników TAZu była w jakiś sposób związana z nią( nie mówiąc o tym, że siedziba TAZ mieściła się w Warszawie).
Sentyment i nostalgia za wielkim miastem a może plany i wizja?
Przypomnę,że jeden z pierwszych hoteli w Zawierciu nosił nazwę "Paryski". Mógłbym historyjkę tę umieścić w kilku tematach ale tutaj chyba jej jest najwygodniej się ulokować.

Gora

PostNapisane: 16 maja 2008, 17:41 

Miałem zamiar w tym temacie zrobić sobie dłuższą przerwę.
Szum medialny spowodował,że zajrzałem z ciekawości na stronkę " Dawne Zawiercie".
Miałem nadzieję, że skoro są tam wymienieni poważni partnerzy projektu to zobaczę coś co mnie ucieszy.
Fotografie mogą ostatecznie być . Tekst to mówiąc delikatnie falstart na starcie.
Dużo miejsca poświęcono Stanisławowi Szymańskiemu, opisując jego zasługi dla miasta.
Te sprzed I WŚ , okresu I WŚ, i po I WŚ.
Kilka miesięcy temu rozmawiałem ze starszym rodowitym Zawiercianinem, miłośnikiem
historii. W pewnym momencie opowiadając o zawierciańskich ulicach stwierdził, że brakuje
mu przy ulicy , która ma za patrona Stanisława Szymańskiego informacji o którego inicjatorom tej nazwy chodzi czy o burmistrza czy o dyrektora TAZ.
Zajrzałam do swoich papierów. Holender! Jest tutaj dwóch Stanisławów. Który jest który a może to wszystko jedno?
A może...?
Rozumiem ,że ks. Bolesław Gajzler to tylko malutki lapsus.
Cytat ze stronki
Jedną z pierwszych organizacji kulturalnych utworzonych na terenie Zawiercia było Towarzystwo Śpiewacze "LIRA" powstałe w 1912 roku. Towarzystwo było kontynuatorem działalności chóru kościelnego "Lira" założonego przez ks. Franciszka Zientarę w 1897 r.
Tradycyjnie skan

Załączniki:
30 lecie chóru.JPG
30 lecie chóru.JPG [ 118.97 KiB | Przeglądane 6930 razy ]
Gora

PostNapisane: 17 maja 2008, 21:15 

Witam
pilnie szukam informacji na temat willi- pałacyku Holenderskich, oraz właścicieli. Będę wdzięczny za pomoc
Dominik

Gora

PostNapisane: 19 maja 2008, 14:08 

Napisz na pw o co ci konkretnie chodzi i o którą willę. Ja znam trzy , z tego do dzisiaj zachowały się dwie.

Gora

PostNapisane: 22 maja 2008, 10:36 

Polecam Najgłośniejszy spór o granicę pomiędzy Zawierciem i Zawierciem
w ostatnim numerze GZJ dla osób spoza Zawiercia dostępne na mok.pl w dziale gzj
publicystyka.Bohaterem artykułu jest między innymi mapa z 1808 roku( w tekście 1809 rok) jeden z najcenniejszych zabytków kartograficznych okolic Zawiercia.

Załączniki:
IMGP1517.JPG
IMGP1517.JPG [ 103.02 KiB | Przeglądane 9793 razy ]
Gora

PostNapisane: 29 maja 2008, 12:02 

Po jednodniowej przerwie wysyp nowych postów.
Czekałem aż Alkosander przywróci swój tekst o Milejskim i Zawiercinie ( chyba Grajewo albo okolice).
Dla mnie te dwie informację są niezwykle ważne jeżeli chodzi o historię Zawiercia. Po raz kolejny okazuje się ,że niejednemu psu Burek.
W jednym z dokumentów księcia cieszyńskiego z XV wieku widnieje podpis szlachcica z Zawiercia. O tyle jest to dziwne, że bardzo trudnym wg stanu wiedzy regionalnej pokojarzyć tę osobę z naszym Zawierciem . Ale co tam ,żeby było piękniej zmieściła się ta osoba w regionalnej historii.
Jak większość czytających moje posty zdążyła się zorientować nie przepisuję utartych sterotypów ale reprezentuję typ "myśliwego".
Po kątach "uzależnieni" od zawierciańskich monografii mruczą o moich bredniach. Ja sobie sam zadaję pytania, których oni nie zadawali i sam szukam na nie odpowiedzi. No i proszę dzięki nazwie Zawiercin potwierdzają się moje hipotezy.
To jeszcze jeden sygnał , który raczej wskazuje na to, że nazwa miasta nie pochodzi od nazwy rzeki Warta.
Oto fragment artykułu związanego z początkami dwóch wsi o nazwie Zawiercie.
Jest kilka wersji pochodzenia nazwy miasta. Jedna z nich odwołuje się do legendy związanej z podziałem wsi pomiędzy braćmi , którzy okrążyli teren i zawrócili - "zawiercili" do drzewa wyorując w ten sposób przy pomocy sochy granicę. Druga wersja odnosi się do położenia wsi za Wartą i stąd Zawarcie-Zawiercie. W ostatniej monografii z 2003 roku pomija się pierwszą wersję. Moim zdaniem niesłusznie.
Oto szukając odpowiedzi na inne zagadki historyczne natknąłem się na słowniczek staropolski, gdzie hasło przewiercić znaczyło również „połączyć”. Stąd wniosek, że słowo zawiercić znaczyło również : odłączyć, oddzielić lub podzielić. Początek jednej z dwóch osad o nazwie Zawiercie nierozerwalnie związany jest z historią Kromołowa. Nawet jeżeli chodzi o ich nazwy. Pierwszy człon tej drugiej nazwy jest wszystkim nam doskonale znany i powszechnie do dzisiaj używany. Kto z nas, co najmniej raz dziennie, nie wypowiada słowa kromka co oznacza odcięty- oderżnięty kawałek bochenka chleba. Nie wiem czemu, piszący na temat przeszłości Kromołowa oraz Zawiercia , pomijali dotąd fakt pojawienia się nazwy Kromolowo w oficjalnych dokumentach dopiero w połowie XV wieku. We wcześniejszych dokumentach spotykamy nazwy Chromow(1326 r.), Chromolow (1327 r.) Cromelow(1440 r.).

Dzięki dla v3rt i alkosandra.
Polecam też przeczytanie tych postów wszystkim malkontentom.Być może, że części z nich znana jest ta stronka

Gora

PostNapisane: 29 maja 2008, 12:15 

Pilica ma "siostrę" pod Grójcem i drugą "św.pamięci" ;) na Dolnym Śląsku.Kromołów ma "brata" pod Krapkowicami a Wierbka ma rodzeństwo na.. Ukrainie itd. itp. O tym trzeba pamiętać. Niejednemu psu na imię Burek. Łatwo wpaść w pułapkę

Gora
 Zobacz profil WWW  

PostNapisane: 01 cze 2008, 09:18 

100 000 na liczniku rajcuje.
Ponieważ będę przez najbliższe miesiące zajęty, będzie mniej nieznanych historii związanych z Zawierciem.
Dzisiaj pragnę tym , których historia tutaj opisywana zaintrygowała, przekazać jeszcze jedną historyjkę.
Dedykuję ją szczególnie"korzennym" Zawiercianom.
Był taki temat o przezwiskach. Mieszkańcy Zawiercia to " Ślacorze".
Geneza tego przezwiska jest związana podobno z tym, że kopali oni szlakę i wysypywali ją następnie na drogi.
Tak się utarło i tak zostało.
Geneza tego "pogardliwego " przezwiska może być całkiem inna.
Trafił w moje ręce dokument ciekawy nie tylko dla Zawiercia ale równiez związany jest on z historią hutnictwa.
Nosi on też ciekawą datę- 15 listopada 1914 roku( przed wielką bitwą na Jurze).
Wynika z niego to, że wówczas rudę żelaza nazywano w języku potocznym również
szlaką żelazną.
"Korzenni" Zawiercianie- głowy do góry jak ktoś potraktuję was przewiskiem "Ślacorze".

Gora

PostNapisane: 24 cze 2008, 20:13 

W temacie młyńskim pojawiła się częściowa odpowiedź dlaczego historycy regionalni tak niewiele wiedzą o fabryce na Borowym Polu i nie tylko.
Skoro alkosander z młynami wypycha nas do Zawiercia poniżej najważniejszy młyn
dla historii miasta.
Jutro pewnie większość "Zawierciaków" będzie mogła odpowiedzieć na pytanie: co to za chusteczkowo długi młyn?

Załączniki:
Zawiercie2.jpg
Zawiercie2.jpg [ 5.41 KiB | Przeglądane 8824 razy ]
Gora

PostNapisane: 09 wrz 2008, 10:03 

GZJ Jura na stronie mok.pl w wersji pdf prezentuje swoje wydania gazety w 2008 roku.
Warto przejrzeć nr 0102,04,09,16,21,26,29,31,36,3233.

Zaletą są fotografie archiwalne i to dobrej jakości.

Gora

PostNapisane: 11 lis 2008, 09:33 

Na cmentarzu w Zawierciu od 1928 roku stoi pomnik poświęcony mieszkańcom Zawiercia
poległym w walkach o niepodległość w latach 1914-1920. Lista nazwisk na pomniku
to nazwiska żołnierzy zawierciańskich poległych w wojnie polsko bolszewickiej.
W często wspominanych monografiach napisano , że postacie na pomniku to żołnierze. Warto jednak przeczytać i zapamiętać interpretację symboliki pomnika z opisu poniżej fotografii.
Jak Święto niepodległości to Józef Piłsudski. W Zawierciu obok pisanej historii tak jak wszędzie istnieje historia przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie,
w której nazwisko Józef Piłsudski pojawia się często. Prawda obok legendy i to jest charakterystyczne dla Zawiercia.
Józef Piłsudski do Zawiercia miał szczególny sentyment związany z epizodem jego przynalezności do PPS, gdzie pelnił funkcje redaktora pisma Robotnik. Dla potomności stworzył archiwum tej gazety. Zmieniając miejsca wydawania w konspiracyjnych warunkach tej gazety w zawierusze konspiracyjnej zaginął pierwszy numer gazety.
Po kilku latach udało się późniejszemu marszałkowi Polski uzyskać brakujący numer tylko dzięki temu, że jeden z zawierciańskich robotników posiadał zaginiony egzemlarz w swojej biblioteczce.

Załączniki:
Śpiący rycerze.JPG
Śpiący rycerze.JPG [ 81.6 KiB | Przeglądane 6063 razy ]
Gora

PostNapisane: 07 gru 2008, 22:47 

Jak Zawiercie to w necie fabryka TAZ, kolegiata albo pałacyk Szymańskiego.
Poniżej trudny do datowania skan( chociażby z uwagi na "autobusik").
Na skania dawny widok dzisiejszej "Blaszanki" W 1899 roku była tutaj tkalnia i farbiarnia, Póżniej między innymi fabryka ERDAL znana przedewszystkim z produkcji pasty do obuwia o tej nazwie i CHEMIMETAL dzisiaj kojarzymy to miejsce z Fabryką Opakowań Blaszanych.

Załączniki:
erdalcz.jpg
erdalcz.jpg [ 12.7 KiB | Przeglądane 5387 razy ]
Gora

PostNapisane: 18 gru 2008, 11:22 

Pojawiła się jak dla mnie dość ciekawa pozycja na allegro, album Ignacego Męcika "Wiosna w Królestwie Polskim 1915"

Dla zainteresowanych link...
http://www.allegro.pl/item509802006_album.....1915.html

Załączniki:
a1.jpg
a1.jpg [ 145.16 KiB | Przeglądane 5256 razy ]
a2.jpg
a2.jpg [ 172.27 KiB | Przeglądane 5256 razy ]
a3.jpg
a3.jpg [ 175.78 KiB | Przeglądane 5256 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  

Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 495 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 33  Następna strona

Teraz jest 15 cze 2021, 23:00